„Chciałoby się oczekiwać, że wobec tego zagrożenia polska scena polityczna się zjednoczy, a nie będą – jak to w pierwszym odruchu wygląda – wykorzystywane przez opozycję przeciwko rządowi. To tak jakby kraj został zaatakowany w klasycznej wojnie i opozycja zdystansowała się od bronienia go” – powiedział portalowi wPolityce.pl eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-NASZ WYWIAD. Prof. Koziński: Jest kiepsko. Należałoby powołać komórkę ds. bezpieczeństwa cybernetycznego np. przy MSWiA
-TYLKO U NAS. Atak nie tylko na Dworczyka. Kto również stał się celem? „Dowód wojny wypowiedzianej przez dyktaturę białoruską”
Polska nie jest jedynym krajem, który stał się ostatnio obiektem cyberataków? Sprawą tych zajmie się w środę Rada Północnoatlantycka NATO. Czy należy się spodziewać, że w cyberprzestrzeni zostanie uruchomiony Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego? Taka możliwość jest od 2014 roku.
Jacek Saryusz-Wolski: Zajmie się tym NATO i UE, natomiast podobne, a nawet w większej skali naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego miały już miejsce i nie przywoływano w związku z tym Artykułu 5. Także jest to kwestia skali. Chociaż ustalenia natowskie przewidują, że ataki cybernetyczne mogą uruchomić Art. 5., jest oczekiwanie, że skala zagrożenia przekroczy pewien próg. Nie spodziewam się – w związku z polskim przypadkiem, który znajduje się zresztą wśród wielu takich cyberataków, które już nastąpiły, przeciwko którym przeciwdziałania podejmują kraje zaatakowane i informują swoich sojuszników – żeby to był ten próg, który mógłby prowadzić do uruchomienia Art.5.
Co musiałoby się stać, żeby Art. 5 został uruchomiony?
Paraliż infrastruktury krytycznej. To jest to, o czym mówił prezydent Biden w rozmowie z Putinem, ostrzegając, że jeżeli szesnaście typów infrastruktury krytycznej zostanie zaatakowanych – chodzi o system przesyłu danych, elektrownie, system energetyczny itd., to wszystko, co się określa jako infrastrukturę krytyczną – to jest skala zagrożenia, która może być potraktowana jako przekroczenie tego progu. Czyli naruszenie bezpieczeństwa poprzez atak cybernetyczny infrastruktury krytycznej dla funkcjonowania państwa.
Czy zgadza się Pan z opinią Radosława Fogla, że „w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń”?
Jeżeli cyberbroń jest bronią, a dzisiaj tak, to tak, wyścig się odbywa. I zarówno są przygotowywane, co zastosowywane zdolności, moce do ataku, jak i do obrony.
Solidarność z Polską w sprawie cyberataków zadeklarowała Komisja Europejska. Cyberataki zostały odnotowane przez zespół reagowania na incydenty komputerowe. Czy to oznacza, że możemy liczyć na jakieś realne wsparcie?
W wypadku, gdyby cyberataki przekroczyły ten próg krytyczny, o którym mówiliśmy, to możemy się tego właściwie domagać. Natomiast wcześniej możemy oczekiwać wymiany informacji i współpracy, która będzie nam pomagała po pierwsze wykrywać, a po drugie przeciwdziałać.
Jaki jest polityczny wymiar tych cyberataków na Polskę?
Wiemy już dzisiaj, że one są z terytorium rosyjskiego. Trudno sądzić, że one mogą płynąć z terytorium Rosji i nie dzieje się to za wiedzą i zgodą władz rosyjskich – takie cuda się w Rosji nie zdarzają. Także sprawa jest poważna. Tego typu ataki są dokonywane przeciwko krajom, które Rosja identyfikuje jako swoich przeciwników, czy zagrożenie. Wystąpiły wobec Stanów Zjednoczonych, również Francji, Niemiec, bodajże Wielkiej Brytanii i pewnie jeszcze ta lista jest dłuższa. Także to jest element wojny hybrydowej.
A na polskim podwórku?
Chciałoby się oczekiwać, że wobec tego zagrożenia polska scena polityczna się zjednoczy, a nie będą – jak to w pierwszym odruchu wygląda – wykorzystywane przez opozycję przeciwko rządowi. To tak jakby kraj został zaatakowany w klasycznej wojnie i opozycja się zdystansowała od bronienia kraju. Na dzisiaj jest to swego rodzaju test spójności w sprawach egzystencjalnych, bezpieczeństwa państwa i polskiej sceny politycznej i póki co tego testu nie zdajemy. Oby opozycja się zreflektowała.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Wiejak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS