W niektórych bankach niezapłacona na czas ostatnia rata kredytu może zostać objęta okresem zawieszenia jego spłaty.
Na pewno taka sytuacja nie przekreśla do prawa skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.- Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie – podkreślają bankowcy.
Pan Jarosław ma kredyt hipoteczny w Pekao SA.- Jeszcze w marcu złożyłem wniosek o odroczenie spłaty jego rat. Po dwóch tygodniach z banku przyszedł mail, że czegoś nie zaznaczyłem w dokumencie i muszę wniosek złożyć jeszcze raz-opowiada.
Tak też zrobił. Jednak mijały kolejne dni, a z banku nie dostał informacji w tej sprawie.- Odebrałem za to telefon o niespłaconej racie, bo w końcu póki wniosek nie przyjęty sprawy idą starym trybem –przypuszcza mężczyzna.
I dodaje:- Pracuję w teatrze i na następną ratę nie będzie mnie zwyczajnie stać, choć się nie uchylam od spłacania. Jak znam życie, to pewnie przyjdzie odmowa bo spóźniłem się z ratą, choć nie ze swego powodu tylko z powodu kłopotów banku, ale to już pewnie nikogo interesować nie będzie – mówi rozgoryczony.
Bank na swojej stronie internetowej informuje, że wniosek o zawieszenie spłaty rat powinno się składać najpóźniej 14 dni przed terminem płatności raty kredytu.
Warto sprawdzić: Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach
Jeśli zrobimy to po tym terminie to w przypadku pozytywnej decyzji – bank dyspozycję zrealizuje od kolejnej raty.
– Za realizację tej dyspozycji nie pobierzemy prowizji. Podejmiemy decyzję o odroczeniu spłaty po weryfikacji złożonego wniosku. Niezwłocznie poinformujemy klienta o decyzji –zapewnia Pekao SA.
Jaki poinformowało nas jego biuro prasowe o wyniku rozpatrzenia wniosku i podjętej decyzji, bank każdorazowo udziela klientowi precyzyjnej informacji zwrotnej.
– Nie odrzucamy wniosków o zawieszenie spłaty rat za brak uregulowania ostatniej raty. Jeśli termin płatności zapadnie w okresie rozpatrywania wniosku, to klient również otrzyma zawieszenie spłat, o czym będzie indywidualnie poinformowany – zapewniało nas biuro komunikacji korporacyjnej
w Pekao S.A.
Odroczenie z wsteczną ratą
Jak inne banki podchodzą do wakacji, jeśli klient nie spłacił raty, bo czekał na decyzję w sprawie ich zawieszenia? – W przypadku opisanej sytuacji klient powinien się zgłosić do banku do indywidualnego rozpatrzenia – mówi Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego.
Joanna Błaszczyk, z Alior Banku mówi, że jeśli w trakcie opiniowania wniosku o czasowe odroczenie rat kredytu, minie termin spłaty, nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu odroczenia.
Podobnie w mBanku. – Jeśli wydarzy się taka sytuacja, analityk może zastosować rozwiązanie polegające na tym, że zapadła rata również zostanie objęta odroczeniem w spłacie- zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego
Marcin Salamon, dyrektor departamentu Zarządzania Ofertą Produktową w BNP Paribas zapewnia, że klient, który złożył wniosek, a nie dostał decyzji i minął mu termin spłaty raty dostanie odroczenie.
– Do wniosku o odroczenie nie wymagamy żadnych dokumentów – poza wypełnieniem formularza na stronie internetowej z danymi identyfikującymi wnioskodawcę i kredyt – mówi dyr. Salamon.
Jak mówi Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole sytuację każdego klienta bank rozpatruje i będzie rozpatrywać indywidualnie.
– Dalecy jesteśmy od wypowiadania umów czy podejmowania działań windykacyjnych. Zawsze, teraz i wcześniej, naszym celem, było porozumienie się z klientem. A aktualna sytuacja wymaga cierpliwości, zrozumienia i empatii po obu stronach – naszej i też klientów – dodaje dyr. Laskowicz.
Ważna data wniosku
A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska mówi, że wniosek o odroczenie spłat przy kredycie gotówkowym powinien być złożony na dwa dni robocze przed spłatą raty, w przypadku kredytów hipotecznych- na sześć dni.
– Wówczas karencja będzie dotyczyła tej najbliższej raty, w przeciwnym razie okres karencji rozpocznie się od raty płatnej w kolejnym miesiącu – tłumaczy Ewa Krawczyk.
Podkreśla, że w każdym przypadku, gdy klient zalega z płatnością raty, bank podchodzi do takich sytuacji ze szczególną uwagą … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS