Po niemal czterech dekadach brzeska publiczność ponownie może oglądać korzenioplstyczne rzeźby autorstwa Stanisława Jakubowskiego. Wystawę tych niezwykłych prac zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku z inicjatywy rodziny w nawiązaniu do 25. rocznicy śmierci artysty. Na co dzień rzeźby znajdują się w zbiorach prywatnych potomków artysty w różnych miejscach w Polsce. Przed laty, w 1985 r., wystawiane były w ratuszu, gdzie siedzibę miał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Brzesku, a w 2020 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Stanisław Jakubowski, rodowity brzeszczanin, z miastem związał większość swojego życia, inspiracje jego historią i symbolami widać także w niektórych rzeźbach – rozpoznać można gryfa z herbu miasta, koziołka z piwnym kuflem, pod drzewem odpoczywa natomiast brzeski emeryt – być może jest to sam rzeźbiarz, który wspominany był jako niestroniący od autoironii. Wernisaż wystawy zorganizowany we wtorkowy wieczór miał właśnie taki wspomnieniowy charakter. W licznym gronie rodziny, a także osób zaprzyjaźnionych oraz mieszkających w Brzesku i okolicach przywołano pamięć o Stanisławie Jakubowskim i podziwiano misterność jego rzeźb, które, kształtowane z korzeni, są zarazem dziełami przyrody i wytworami zdolnych rąk artysty. Wystawie towarzyszyły także przygotowane przez rodzinę: biograficzny filmik oraz album ze zdjęciami rzeźb. Korzenie – tytuł wystawy i wspólny element wszystkich prezentowanych na niej prac – to fragmenty drzewa, które wyobraźnia i ręce artysty mogą zmienić w wyjątkowe dzieła, ale też fragment nas samych, naszej przeszłości, miejsc i ludzi, z którymi jesteśmy związani. Korzeniami Stanisława Jakubowskiego było Brzesko, do Brzeska zatem powróciły także jego prace.
Wystawa dostępna dla odwiedzających do 31 stycznia 2024 r. w godzinach otwarcia biblioteki w sali wystawienniczo-odczytowej na II piętrze RCKB w Brzesku.
—
PiMBP w Brzesku
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS