Niemiecki producent ogumienia poinformował, że do 2050 roku zamierza produkować opony wyłącznie ze zrównoważonych materiałów. Wśród nich znajdą się m.in. butelki PET oraz uprawiany na masową skalę mniszek lekarski.
Marka Continental dołącza do innych producentów ogumienia w walce o ograniczenie śladu węglowego. Niemieckie przedsiębiorstwo ogłosiło, że do 2050 roku zamierza produkować opony wyłącznie ze zrównoważonych materiałów. Niektóre z nich są już wykorzystywane w testowych rozwiązaniach.
Przykładem może być Taraxagum – guma wytwarzana z mniszka lekarskiego, która została opracowana wspólnie z naukowcami z instytutu Biologii Molekularnej im. Fraunhofera oraz badaczami z Uniwersytetu w Münster.
W tym wyjątkowym projekcie badawczym udało się opracować alternatywny zasobooszczędny surowiec do produkcji opon. W przeciwieństwie do drzewa kauczukowego, które rośnie tylko w tropikach, mniszek lekarski jest uprawiany w Niemczech, więc gumę z jej korzeni można wydobywać i przetwarzać lokalnie, bez konieczności transportu na duże odległości. Zmniejsza to emisje CO2 i oszczędza cenne zasoby.
Continental stosuje już Taraxagum w oponach rowerowych i prototypach opon do samochodów ciężarowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS