A A+ A++

Zakaz hodowli zwierząt w celu handlu futrem nie jest jedynie problemem estetycznym. Jest to przede wszystkim dramatyczna sytuacja dla środowiska. Ogromna liczba zwierząt, tj. lisy czy norki, jest co roku sprzedawana by pozyskać z nich futra. Zwierzęta te przez cały czas hodowli są traktowane w makabryczny sposób. To wszystko dzieję się najczęściej w hodowlach patologicznych, ukrytych przed mediami. Zwierzęta są niedokarmiane, żyją w ścisku i braku czystości, ponadto są maltretowane – bite, rzucane o klatki czy beton, duszone czy ciągnięte za części ciała. Nie wspomnimy nawet o ilości stosowanych antybiotyków czy środków do wzrostu futra.

Dla niektórych osób jest to sposób na zarobek, Jednak jest on niebezpieczny, zarówno norki jak i lisy, potrzebują żyć w dziczy (lub na wyznaczonych terenach), gdzie mogłyby się rozwijać w normalny i nieinwazyjny sposób.

Mamy bardzo wiele dowodów naukowych na to, że zwierzętom futerkowym nie da się zapewnić dobrostanu w warunkach hodowli klatkowej.” – menedżerka do spraw komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

W ubiegłym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował raport dotyczący hodowli klatkowej zwierząt gospodarskich i zarekomendował w nim odejście od klatek. Trudno sobie wyobrazić, żeby opinia tego samego urzędu miała być inna w przypadku zwierząt mięsożernych, drapieżnych i nieudomowionych, jakimi są lisy, norki i jenoty.” – Anna Iżyńska-Tymoniuk.

W coraz to większej ilości krajów podpisywane są zakazy handlu zwierząt na futra. W niektórych krajach zakazano również handlu futrami. Pierwszym krajem, który sprzeciwił się hodowli, była Wielka Brytania – 2000r. W późniejszych latach do Wielkiej Brytanii dołączyły także Austria, Chorwacja, Holandia, Słowenia, Norwegia, Republika Czeska, Luksemburg, Belgia, Słowacja, Republika Macedonii, Japonia, Serbia, Nowa Zelandia (gdzie by ominąć zakazu, często importowano norki) i USA. Bośnia i Hercegowina zapewniła o stopniowym zamykaniu ferm do 2029r. W Niemczech, Szwecji i Hiszpanii wprowadzenie rygorystycznych zasad uprawiania hodowli zwierząt na futra spowodowało, że prowadzenie ferm stało się nieopłacalne, przez co zanikło. Zakaz produkcji futer jest obecnie rozważany w Polsce, Irlandii, Litwie, Estonii i na Ukrainie.

Zgodnie z niedawną decyzją Komisji Europejskiej unijny zakaz hodowli zwierząt na futra zostaje odłożony w czasie, a decyzja w tej sprawie zapadnie najwcześniej w 2026 roku. W tej chwili taki zakaz obowiązuje już w 20 krajach Europy, a do wprowadzenia go przymierzają się kolejne państwa, w tym również Polska. – W Polsce jest duże poparcie społeczne dla zakazu hodowli zwierząt na futra. Według niedawnego badania Biostatu taki zakaz popiera aż 2/3 Polek i Polaków. Spodziewamy się, że taki konkretny projekt zakazu zostanie złożony już w najbliższych tygodniach.” – Anna Iżyńska-Tymoniuk ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Polacy coraz chętniej popierają zakaz hodowli zwierząt na futra. Może to wynikać z faktu większej dostępności futer sztucznych i ilości ujawnionych nagrań czy też faktów prowadzenia ferm hodowlanych w Polsce. Jeśli chcieliby państwo wesprzeć zakaz produkcji futer prosimy odwiedzić stronę Otwarte Klatki po więcej rzetelnych informacji.

Olga

Źródła:
https://www.otwarteklatki.pl/blog/gdzie-na-swiecie-zakazano-produkcji-lub-sprzedazy-futer-aktualne-informacje
https://suski.dlawas.info/biznes/unijny-zakaz-hodowli-zwierzat-na-futra-odlozony-co-najmniej-o-kilka-lat-jednak-polska-moze-wprowadzic-go-szybciej/cid,35247,a

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOPINIA: Wyniki wyborów we Francji – triumf lewicy, czy sytuacja patowa?
Następny artykuł«Веру, што мастацтва змяняе свет». Год, як у зняволенні памёр мастак Алесь Пушкін