Kamienica/Szczawa. Rada Gminy wydała negatywną opinię w sprawie utworzenia nowej gminy Szczawa. Władze samorządu Kamienicy zaprzestały prób wpływania na decyzję o podziale. – Tak naprawdę nic więcej nie możemy zrobić – przyznaje wójt Władysław Sadowski.
Nie mamy aktualnie żadnej informacji co do procedury podziału gminy, natomiast 12 czerwca upłynął termin opinii w tej sprawie, którą miała wydać Rada Gminy Kamienica. Opinia ta jest negatywna. Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach powinien pojawić się projekt rozporządzenia, który następnie będzie opiniowany przez poszczególne resorty oraz konsultowany na komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. Tak procedura wyglądała 9 lat temu – mówi w rozmowie z nami Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica.
Efektem ewentualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia gminy Szczawa w wyniku podziału gminy Kamienica, będzie powołanie pełnomocnika wojewody, który od 1 stycznia zajmie się organizowaniem pracy urzędu i jednostek nowej gminy (m.in. szkoły, pijalni wód mineralnych, oczyszczalni ścieków itd), a także przygotowaniem wyborów do rady gminy i na urząd wójta. Pełnomocnik będzie miał na to 6 miesięcy. Jak przekazał nam Władysław Sadowski, gmina Kamienica do końca grudnia musi przygotować odpowiednie pomieszczenia dla pełnomocnika.
Opinię Rady Gminy Kamienica wraz z wyliczeniami budżetu przyszłej gminy oraz opisem działalności nowego samorządu skierowano już do MSWiA oraz służb wojewody.
Jaki wpływ na gminę Kamienica będzie miał podział jej terytorium? Wszystko wskazuje na to, że nie zajdzie konieczność przeprowadzania kolejnych wyborów na progu bieżącej kadencji.
Zobacz również:
Jeśli rozporządzenie w zakresie podziału terytorium nie ulegnie zmianie, to mandaty 4 radnych ze Szczawy wygasną. Prawdopodobnie wygasną też mandaty 2 innych radnych: z Zasadnego i Kamienicy Górnej – wylicza wójt.
Z liczącego obecnie 15 osób składy Rady Gminy Kamienica pozostanie zatem 9 radnych. Skonsultowaliśmy tę sprawę z Mirosławem Chrapustą, dyrektorem wydziału prawnego i nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Jeżeli ma powstać nowa gmina, to powoływany jest przez premiera pełnomocnik. W odniesieniu do odłączanych terenów dotychczasowej gminy, radnym z tych okręgów wygasają mandaty, dotychczasowa rada gminy może funkcjonować w ograniczonym składzie, chyba że liczba radnych spadnie poniżej ⅗ ustawowego składu (w przypadku Kamienica to właśnie 9 radnych – przyp. red.), wówczas należy przeprowadzić wybory. W “starej” gminie nie przeprowadza się wyborów na urząd wójta, natomiast w nowej gminie konieczne są wybory i do rady gminy, i na urząd wójta – wyjaśnia Mirosław Chrapusta, który na naszą prośbę przeanalizował przepisy w tym zakresie.
Od zakończenia majowych konsultacji społecznych, w toku których jedynie w Szczawie większość uczestnicząca w ankiecie mieszkańców opowiedziała się za utworzeniem nowej gminy, samorząd Kamienicy zaprzestał prób wpłynięcia na polityczną decyzję o podziale.
Wysyłaliśmy pisma, nawet do premiera. Przez trzy miesiące prosiliśmy kierownictwo MSWiA o spotkania, ale nam go odmówiono. Tak naprawdę nic więcej nie możemy zrobić – przyznaje wójt Władysław Sadowski.
Przypomnijmy, że to za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej zapadła decyzja o powstaniu w Polsce dwóch nowych gmin: Szczawa i Grabówka (woj. podlaskie).
Nowy samorząd na Limanowszczyźnie miał powstać 1 stycznia 2016 roku. Przez kilka miesięcy wyznaczony przez ówczesną premier Ewę Kopacz pełnomocnik, którym został gminny radny Janusz Opyd, prowadził przygotowania, które miały umożliwić funkcjonowanie nowej gminy po 1 stycznia 2016 roku. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczono ponad 600 tys. zł. Część pieniędzy wydano m.in. na adaptację budynku ośrodka zdrowia na urząd gminy.
Rzutem na taśmę, bo 28 grudnia 2015 roku Rada Ministrów – tworzona już przez Prawo i Sprawiedliwość – wydała rozporządzenie uchylające decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu gmin. Gminy Szczawa i Grabówka jednak nie powstały.
Posłowie PO złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, chcąc żeby organ zbadał, czy rozporządzenie Rady Ministrów uchylające utworzenie gmin Szczawa i Grabówka było zgodne z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.
W czerwcu 2017 roku w ekspresowym jak na TK tempie zapadł wyrok w tej sprawie. Trybunał uznał, że decyzja obecnej Rady Ministrów była niezgodna z Konstytucją RP oraz Ustawą o samorządzie gminnym. Ówczesny rząd nie podjął jednak żadnych działań w tej sprawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS