A A+ A++

Zapowiadana przez ministra edukacji i nauki nowelizacja prawa oświatowego ma znacząco wzmocnić rolę kuratorów oświaty. Jednak już obecnie ustalenie planu sieci publicznych szkół zależy od uzyskania ich pozytywnej opinii.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty zaopiniował negatywnie projekt uchwały rady miejskiej, określający plan sieci szkół podstawowych oraz granice jej obwodów. Projekt przewidywał m.in. przeniesienie 20 z 28 ulic znajdujących się dotychczas w obwodzie jednej ze szkół do obwodu innej szkoły. Kurator uznał, że taka zmiana oraz nieokreślenie pierwszej ze szkół jako szkoły o pełnej strukturze organizacyjnej, czyli z klasami I–VIII, może prowadzić do jej likwidacji z pominięciem wymaganej procedury.


W skardze na opinię kuratora oświaty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie gmina miejska zarzuciła, iż kurator nie zauważył, że w projekcie uchwały ujęto wspomnianą szkołę podstawową w dotychczasowej strukturze organizacyjnej. Przekonanie kuratora o jej możliwej likwidacji nie wynikało więc z treści planu, lecz z przypuszczeń wysnutych prawdopodobnie z tego, że w obwodzie tej szkoły będzie 20 ulic mniej, gdyż zmniejszyła się liczba mieszkających tam uczniów – twierdziła rada miejska.

W opinii kuratora oświaty zabrakło odpowiedzi, czy projektowany plan zorganizowania sieci publicznych szkół podstawowych umożliwi wszystkim dzieciom spełnienie obowiązku szkolnego, co ustawa – Prawo oświatowe uznaje za jego główny warunek – stwierdził sąd, uchylając zaskarżoną opinię warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty.

Zadaniem kuratora nie jest weryfikacja legalności uchwały gminy, a zakres opiniowania, wyznaczony przez prawo oświatowe, jest wąski. Ogranicza się np. do oceny, czy droga dziecka do szkoły nie przekracza wymaganych odległości; czy rada gminy dąży do tego, aby szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze organizacyjnej, i czy nie zachodzi przekształcenie szkoły. Ewentualne przyszłe, ale niepewne zdarzenie związane z prognozowaną przez kuratora likwidacją szkoły podstawowej nie stanowi kryterium opiniowania projektu planu sieci szkół podstawowych.

– Zdaniem WSA opinia kuratora wykracza poza jej zak … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTokio 2020. Gadżijew przegrał w ćwierćfinale, ale szansy na medal nie stracił
Następny artykułJest życie bez samochodów. I to jakie. Miliony turystów i zero spalin