A A+ A++

Operację prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej u 67-letniego pacjenta przeprowadził zespół Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Wyjątkowość procedury polegała na tym, że obraz był transmitowany podczas prestiżowej Konferencji WRSE Urology NextGen w Belgii. W przedsięwzięciu wzięły udział ośrodki medyczne z całego świata prezentując swoje możliwości i osiągnięcia.

Operacja została przeprowadzona z powodzeniem, wszystko poszło zgodnie z planem i w dobrym czasie czyli około 1,5 godziny. Pacjent trafił do nas z miejscowo zaawansowanym nowotworem prostaty – wyjaśnił dr n.med. Paweł Wisz, który jako jeden z nielicznych urologów na świecie zdobył certyfikaty w dziedzinie chirurgii robotycznej u boku takich światowych liderów jak prof. Alexander Mottrie z Belgii oraz prof. Patel z USA. Dr Wisz jest również trenerem i szkoleniowcem, a swoją pasją chętnie dzieli się z młodszymi pokoleniami lekarzy.

Dr Paweł Wisz jedynym Polakiem wśród ekspertów urologii robotycznej na WRSE Urology NextGen 2024

Robot może wszystko?

Jak podkreśla dr Paweł Wisz, małoinwazyjna technika wykonywania operacji, która pozwala na wykonanie precyzyjnych i dokładnych ruchów, przekłada się na bezpieczeństwo zabiegu i mniejsze ryzyko powikłań oraz krótszy czas rekonwalescencji i hospitalizacji pacjentów. Chory po prostu traci mniej krwi, szybciej dochodzi do siebie – wyjaśnia ekspert. Kluczowe są umiejętności operatora, jego przygotowanie merytoryczne i techniczne. Robot jest zatem kolejnym narzędziem w rękach chirurga do osiągnięcia konkretnego celu. Nie istnieje możliwość, że robot wykona określone czynności za człowieka

Co trzeba zrobić, aby chorzy na raka prostaty byli leczeni zgodnie ze wskazaniami klinicznymi?
Co trzeba zrobić, aby chorzy na raka prostaty byli leczeni zgodnie ze wskazaniami klinicznymi?

Do operacyjnego leczenia raka prostaty z wykorzystaniem chirurgii robotycznej kwalifikują się pacjenci, którzy mają chorobę ograniczoną do prostaty, a także z rakiem prostaty zaawansowanym miejscowo, gdy komórki wykraczają poza jego granice naciekając np. na znajdujące się poniżej pęcherzyki nasienne. W Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie wykonywane są operacje prostatektomii radykalnej u chorych z rozpoznanym miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego za pomocą robota. Co bardzo ważne dla pacjentów: dzięki wprowadzeniu przez NFZ refundacji, operacje nie wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Rak prostaty może być chorobą przewlekłą dzięki nowoczesnym terapiom
Rak prostaty może być chorobą przewlekłą dzięki nowoczesnym terapiom

Statystyki wskazują, że rak gruczołu krokowego stanowi około 20% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Dane są bezlitosne: każdego dnia z powodu tej choroby w naszym kraju umiera nawet piętnastu mężczyzn. Wiadomo, że występowanie tego nowotworu wiąże się z wiekiem oraz czynnikami genetycznymi. Stąd tak ważne są informacje o tym, czy na raka prostaty cierpieli ojciec, dziadek czy wujek. Jest to „sprytna” choroba bo może przez dłuższy czas nie dawać charakterystycznych objawów albo „ujawniać się” poprzez np. częstomocz, konieczność wstawania w nocy do toalety, naglące parcie na pęcherz czy oddawanie moczu wąskim strumieniem. Takie sytuacje stanowią przesłanki do konsultacji urologicznej i wyjaśniania przyczyn dolegliwości.

Autor: Anna Ginał

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister swoje, Uczelniana Komisja Wyborcza WUM swoje, łamiąc statut uczelni?
Następny artykułTour de Romandie 2024: etap 3. Brandon McNulty wygrywa czasówkę