A A+ A++

Operacja zaćmy jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem wśród osób starszych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i wykorzystaniu ultradźwięków pacjenci zyskują szansę na szybki i bezbolesny powrót do zdrowia. Pracując jako opiekunka do osób starszych, warto jednak zgłębić temat i przyjrzeć się bliżej dolegliwości, jaką jest właśnie zaćma. Czym jest? Jak powinniśmy postępować tuż po zabiegu? Jak zadbać o naszego podopiecznego i na co wówczas uważać?

Czym jest zaćma?

Zaćma, najprościej mówiąc, to postępujące zmętnienie soczewki oka, będące skutkiem zaburzeń przemiany materii soczewki. Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, stąd duży nacisk na obserwację stanu zdrowia naszego podopiecznego. Zaćma może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Coraz częściej jednak spotykamy się z występowaniem zaćmy starczej, która utrudnia funkcjonowanie seniorom ze względu na zaburzone pole widzenia. Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg usunięcia zaćmy wymagał od pacjentów noszenia specjalnych okularów i kilkudniowego pobytu w szpitalu pod okiem specjalistów. Obecnie technologia rozwinęła się w tak dużym stopniu, iż proces regeneracji jest bezbolesny, a czas trwania okresu rekonwalescencji uległ skróceniu. Jak pomóc podopiecznemu, jeżeli twoim stałym zajęciem jest praca w Niemczech jako opiekunka dla seniora?

Praca w Niemczech dla Polaków opiekunka – obowiązki

W poszukiwaniu lepszego bytu coraz chętniej decydujemy się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Praca w Niemczech dla Polaków jest niezwykle kusząca. Wiele doświadczonych kobiet często decyduje się na wyjazd jako opiekunka dla osób starszych. Praca marzeń czy trudne zajęcie? Otóż zajmując się seniorami, musimy wziąć pod uwagę różnorakie kwestie. Nowe obowiązki mogą skutecznie nas zniechęcić. Opiekując się seniorem, miejmy na uwadze, iż podopieczni bardzo często niedomagają, a ich stan zdrowia nie pozwala na wiele. W przypadku operacji usunięcia zaćmy, kluczowe jest zrozumienie potrzeb podopiecznego i pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności. Od ciebie w głównej mierze zależy, jak senior przejdzie okres rekonwalescencji.

Jeżeli jesteś doświadczoną opiekunką do osób starszych lub dopiero stawiasz pierwsze kroki, musisz koniecznie zajrzeć na stronę agencji pracy Laxocare, która od kilku lat prężnie działa na polskim rynku. Znajdziesz tutaj – https://laxocare.pl/oferty/ – najświeższe oferty pracy w Niemczech i aktualności ze świata profesjonalnych opiekunek. Hamburg, Ravensburg, Kisdorf, a może Stove? Co wybierzesz?

Postępowanie po zabiegu – krok po kroku

Wraz z postępem zaćmy, osoba chora stopniowo traci ostrość widzenia. Zaczynają się pojawiać plamy i rozmazany obraz. Konieczne jest podjęcie stosownych środków i wykonanie zabiegu. Obecnie operacja usunięcia zaćmy nie jest skomplikowana, a pacjenci są wypisywaniu do domu zwykle jeszcze tego samego dnia. W przypadku osób starszych warto jednak skupić się na ich samopoczuciu. Choć zabieg jest w pełni bezpieczny, seniorzy mogą o wiele bardziej odczuwać skutki przeprowadzonego zabiegu. Jak polepszyć samopoczucie naszego podopiecznego i zadbać o jego komfort?

Zalecenia lekarskie

Aby uniknąć wystąpienia jakichkolwiek powikłań, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać swego rodzaju dyskomfort. Pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość na światło… Istotne, by nie dotykać okolicy oczu brudnymi rękoma ani tym bardziej przecierać oczu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż opieka nad seniorem nie jest łatwym zajęciem, a sprawowanie całodobowej opieki jest wręcz niemożliwe, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na demencję starczą czy chorobę Alzheimera. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością zda egzamin, jest zastosowanie specjalnej osłonki na oko. Tym sposobem zapobiegniemy przypadkowym urazom.

Konsultacja lekarska

Wraz z wiekiem każdy organizm zachowuje się inaczej, a proces gojenia ran może ulec znacznemu wydłużeniu. Wówczas osoby starsze wymagają stałej opieki lekarskiej i poddania się kontroli lekarskiej kilka dni po wykonanym zabiegu. Wizyta kontrolna u okulisty jest bowiem konieczna w celu sprawdzenia czy zabieg przebiegł prawidłowo lub nie doszło do jakichś nieprawidłowości.

Higiena

Zoperowane oko zazwyczaj goi się około 6. tygodni. W tym czasie należy zapewnić seniorowi odpowiednie warunki i zadbać o jego komfort. Nieinwazyjny zabieg okulistyczny, jakim jest właśnie usunięcie zaćmy to jednak ingerencja w nasz organizm. Wychodząc ze szpitala, pacjent otrzymuje sterylny okład. Zanim samodzielnie zmienisz podopiecznemu opatrunek, koniecznie umyj dokładnie ręce i zadbaj o wszelkie środki czystości. Jeśli zauważysz wydzielinę w kąciku oka, delikatnym ruchem przetrzyj tę okolicę wilgotnym wacikiem. Nie uciskaj powieki!

Regeneracja

Operacja zaćmy oczu nie jest zabiegiem skomplikowanym. Niemniej jednak istotne jest, by unikać nadmiernego przemęczania się oraz sytuacji stresowych. Osoby po zabiegu nie powinny również nadmiernie się schylać czy wykonywać gwałtownych ruchów. Wysiłek fizyczny może przyczynić się do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, a co za tym idzie, soczewka może ulec przemieszczeniu. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest konieczne! Postępując zgodnie ze wskazówkami, unikniemy powikłań. Zadbaj o zdrowie swojego podopiecznego i nie martw się o nic więcej!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakres nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji
Następny artykułDarmowe parkowanie w Warszawie w sylwestra