A A+ A++

OpenAI to jeden z liderów prac nad sztuczną inteligencją. W świadomości społecznej to właśnie od tego podmiotu i usługi ChatGPT rozpoczął się boom na tę technologię. Wiele wskazuje na to, że OpenAI pozostanie na razie w branżowej czołówce. Kierowany przez Sama Altmana podmiot pozyskał bowiem kolejne miliardy dolarów od inwestorów. Są wśród nich znane na całym świecie spółki, zatem najbliższa przyszłość wydaje się dobrze zabezpieczona.

OpenAI pozyskało od inwestorów kolejne 6,6 mld dolarów na dalszą działalność. To sprawiło, że podmiot jest obecnie wart więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Przychody ze sprzedaży są jednak wciąż niezadowalające.

OpenAI pozyskało kolejne miliardy od inwestorów. Szacowana wycena spółki osiągnęła imponującą wartość [1]

OpenAI – wiemy coraz więcej o zupełnie nowym procesorze do obsługi sztucznej inteligencji

Jak podało OpenAI w oficjalnym komunikacie, w ramach najnowszej tury finansowania udało się pozyskać imponujące 6,6 mld dolarów. Za dużą część tej kwoty odpowiada firma inwestycyjna Thrive Capital, ale spory udział miały też znaczące podmioty technologiczne. Wymienia się wśród nich Microsoft, NVIDIĘ, a także właściciela Arm Holdings – grupę SoftBank. Środki zostaną wykorzystane przede wszystkim do prowadzenia dalszych badań nad sztuczną inteligencją, zwiększenia mocy obliczeniowej serwerów i budowy narzędzi pozwalających wykorzystać potencjał AI. Dzięki nowym inwestycjom wzrosła też znacząco wycena OpenAI. Szacuje się, że podmiot jest obecnie wart 157 mld dolarów.

OpenAI pozyskało kolejne miliardy od inwestorów. Szacowana wycena spółki osiągnęła imponującą wartość [2]

OpenAI warte więcej niż 100 mld dolarów? Dzięki NVIDII, Apple i Microsoftowi taki scenariusz może się zrealizować

Niestety nie wszystko wygląda tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Koszty działalności OpenAI są bowiem bardzo wysokie. Sprzęt do treningu i obsługi AI jest niezwykle drogi, a podmiot nie ma wystarczająco stabilnych przychodów. Co prawda, wpływy ze sprzedaży w bieżącym roku powinny wynieść około 3,7 mld dolarów, ale zamknie się on prawdopodobnie stratą na poziomie 5 mld dolarów. Lepiej powinna wyglądać sytuacja w 2025 roku, kiedy to przychody ze sprzedaży mają wzrosnąć do 11,6 mld dolarów. Choć zatem branża AI ma olbrzymi potencjał, to widać wyraźnie, że bez dużych inwestorów osiągnięcie sukcesu jest tutaj bardzo trudne.

Źródło: CNBC, OpenAI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzybka reakcja policji z Mysłowic – sprawca napaści tymczasowo aresztowany
Następny artykułUsunięcie logo hotelu Marriott w Warszawie – symboliczne zakończenie epoki?