A A+ A++

OPEC+: zarys umowy ws. cięć w produkcji ropy naftowej zakłada obniżenie jej o 10 mln b/d

09.04.2020r. 17:31


Ministrowie ropy z krajów OPEC zgodzili się na obniżenie produkcji surowca o 10 mln baryłek dziennie w odpowiedzi na słabnący globalny popyt na paliwa z powodu epidemii koronawirusa – podała w czwartek agencja Bloomberga, powołując się na źródła wśród delegatów.


Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 33,55 USD, po zwyżce ceny o 2,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 25,7 USD za baryłkę, wyżej o 3,1 proc.

Umowa ma zostać uzgodniona podczas wideokonferencji OPEC i jej sojuszników, znanych jako OPEC+, w ramach której przedstawiciele organizacji mieli przedyskutować politykę produkcyjną w związku ze spadkiem popytu podczas pandemii koronawirusa.

Nie jest jasne, czy wstępna umowa jest uzależniona od zobowiązania się USA do ograniczenia produkcji. W piątek odbędzie się telekonferencja ministrów energii państw G20.

Wcześniej Agencja Reutera podała, że ograniczenia w produkcji mogą sięgnąć nawet 20 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska miała się zgodzić na obniżenie produkcji o 4 mln baryłek dziennie, a Rosja miałaby ograniczyć wydobycie o 2 mln b/d.

Chociaż wysokość cięć nie jest jeszcze znana, ograniczenia w produkcji wydają się mieć poparcie zarówno Arabii Saudyjskiej, jaki Rosji.

Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, które zakończyło się bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln b/d.

Tydzień wcześniej prezydent USA Donald Trump napisał we wpisie na Twitterze, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie.

Kolektywne obniżenie produkcji o 10 mln b/d byłaby to równowartość około 10 proc. światowego popytu przed pandemią koronawirusa.

“Ta telekonferencja będzie momentem przełomowym dla rynku ropy. Suma cięć na poziomie 10 milionów baryłek dziennie, co stanowi minimum niezbędne do ustabilizowania sytuacji, jest trudna do wyobrażenia” – powiedział John Kilduff, strateg Again Capital.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzwartek – potwierdzone 32 przypadki w województwie
Następny artykułOpozycja bezradna. “Nie ma i nie będzie pomysłu, żeby zablokować Kaczyńskiego”