W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej powstają przepiękne dzieła wykonywane przez pacjentki onkologiczne oraz ochotniczki. Warsztaty szydełkowania „Mam Haka na Raka” prowadzone przez wolontariuszkę Annę Ślęzak to kolejna odsłona współpracy dąbrowskiej lecznicy z Fundacją Oko w Oko z Rakiem. Podobne inicjatywy pod wodzą Justyny Dec, szefowej Fundacji, realizowane są w innych placówkach onkologicznych w regionie: w Katowicach i Gliwicach.
Choroba onkologiczna to ogromne obciążenie psychiczne dla pacjenta. Każda okazja do relaksu jest na wagę złota. Fundacja Oko w Oko z Rakiem znalazła pretekst do chwili wytchnienia od choroby, organizując akcję, w której mogą uczestniczyć pacjentki onkologiczne i inne osoby.
Z szydełkiem w ręku
Szydełkowanie to sposób na wykonanie pięknych ozdób, serwetek, ubiorów itd. To tez znakomity sposób na to, by zająć głowę, odciągnąć umysł od czarnych myśli, ukierunkować myślenie na cel. Po co? Bo w leczeniu nowotworu pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne, a kiedy jest coś do zrobienia, działa się lepiej. Można razem cieszyć się chwilą, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
– Każdy sposób, aby wnieść na onkologię odrobinę pogody ducha, aby porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, czasem się pośmiać, a czasem też popłakać jest niezwykle wartościowy. Doceniamy każdą taką chwilę – podkreśla Justyna Dec.
Arteterapia w starciu z rakiem
Wcześniej Fundacja dostarczyła dla pacjentek dąbrowskiej chirurgii onkologicznej serię specjalnych poradników oraz wsparła merytorycznie i organizacyjnie wdrażanie arteterapii dla pacjentów onkologicznych. W tej ostatniej inicjatywie pomaga też Fundacja BE.Artist. Już niedługo społeczniczki planują akcję przygotowywania ozdób świątecznych oraz dekoracji, aby zdążyć do grudnia i podzielić się efektami pracy z pacjentami wspólnie ubierając choinkę.
– Fundację założyłam, ponieważ w 2016 roku zachorowałam na raka piersi. To był dla mnie ogromnie trudny czas. Czułam się bezradna, samotna w szpitalnych murach. Po najcięższych etapach leczenia postanowiłam, że będę pomagać osobom takim jak ja, w trakcie diagnozy, w trakcie leczenia i po leczeniu onkologicznym. Swoją misję poszerzyłam również o edukację na temat profilaktyki oraz promowane zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej – podsumowuje Justyna Dec.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS