Jak co roku przy okazji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego myślami kierujemy się ku tym, których nie ma już wśród nas. My wspominamy postacie zasłużone dla Konecczyzny, które zmarły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
REKLAMA
W kwietniu zmarł Zbigniew Pająk – wieloletni ordynator oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich.
W maju w wieku 79 lat zmarła Marzenna Kwietniewska-Cisak, wieloletnia Przewodnicząca Komisji Opieki nad Zabytkami, społeczna opiekunka zabytków.Marzenna Kwietniewska-Ciska wyróżniona była między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką „Za opiekę nad Zabytkami”, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką „50 lat w PTTK”, Medalem Muzeum Regionalnego PTTK w Końskich.
REKLAMA
W maju odszedł od nas mieszkający w Końskich Andrzej Wyciszkiewicz. To znany i ceniony strażak, który przez wiele lat pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi
W czerwcu zmarł dh. Kazimierz Pytlos. Wieloletni działacz strażacki oraz samorządowiec w gminie Fałków. Druh Kazimierz Pytlos to wieloletni strażak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Czermnie, Sekretarz Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Fałkowie, pracował także przez wiele lat jako sekretarz w gminie Fałków, mieszkaniec Czermna.
W lipcu w tragicznym wypadku samochodowym zginął 23-letni były piłkarz między innymi Neptuna Końskie Kacper Błaszczyk. W naszym zespole występował on w sezonie 2021/2022. Błaszczyk grał w obronie lub na pozycji defensywnego pomocnika. W Końskich rozegrał w sumie ponad 1500 minut, notując dwa gole.
W tym samym miesiącu zmarł Henryk Cieślak – wieloletni prezes klubu sportowego Partyzant Radoszyce, lubiany wśród lokalnej społeczności przedsiębiorca i działacz społeczny.
We wrześniu zmarła prawdopodobnie najstarsza mieszkanka gminy Końskie, czyli Stefania Kuleta. Siostra kapitana Jana Stoińskiego dożyła wieku 105 lat. Pani Stefania urodziła się 1 czerwca 1919 r. w Radoszycach. Całe życie spędziła na Konecczyźnie. Podczas wojny przyjęła pseudonim „Szczęsna”. Podczas swoich setnych urodzin otrzymała stopień kapitana Wojska Polskiego. Była to prawdziwie kochająca ojczyznę patriotka.
Również we wrześniu odeszła od nas pisarka Pelagia Borowska. Przez wiele lat związana była ze Szkoły Podstawową nr 1 w Końskich, gdzie pracowała jako bibliotekarka. Jako autorka współpracowała z Biblioteką Publiczną w Końskich oraz gminą Radoszyce, gdzie mieszkała przez ostatnie lata (w miejscowości Wiosna). Pelagia Borowska była z wykształcenia polonistką. To autorka wielu felietonów, reportaży, opowiadań i powieści. Od kilkunastu lat mieszka w gminie Radoszyc, we wsi Wiosna. Debiutowała w 1980 roku w Głosie Nauczycielskim. Opublikowała min.: opow. „Modliszka”, zbiór opow. „Historie sprzed pogrzebów” czy powieści „Samosiejka”, Jarzębinowe ścieżki”, „Trzynasty księżyc” (wydany w 2003 roku ) i „Źródło Biruty” (wydane w 2015 roku).
Pisarka była laureatką wielu prestiżowych nagród w prestiżowych ogólnopolskich i regionalnych konkursach literackich. Jej prozatorską twórczość wysoko cenili krytycy i historycy literatury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS