Już od stuleci 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to okazja do wspominania tych, których już z nami nie ma. Poniżej przedstawiamy sylwetki rumian, którym udało się w szczególny sposób zaistnieć w świadomości mieszkańców. Byli to samorządowcy, działacze społeczni, sportowcy, naukowcy i artyści. Ich działania nie tylko rozsławiły Rumię, ale również przyczyniły się do wzmacniania poczucia lokalnej tożsamości.
Jerzy Hoppe urodził się w 1937 roku w Białej Rzece. Po ukończeniu studiów w Krakowie poświęcił się pracy dydaktycznej w swoim rodzinnym mieście. Przez wiele lat był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki jego inicjatywie pod koniec lat 90. szkole nadano patronat Książąt Pomorskich. Dzieje szkoły utrwalił w okolicznościowej publikacji pt. „50 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich”. Był aktywnym działaczem kaszubskim i współzałożycielem rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gdzie pełnił funkcje sekretarza, wiceprezesa i prezesa. Przez wiele lat był też członkiem Rady Naczelnej ZKP, a od 2004 roku redaktorem naczelnym biuletynu informacyjnego organizacji pt. „Rëmskô Klëka”. Swoją wiedzą dotyczącą regionu dzielił się także w „Pomeranii” i janowskich „Naszych Sprawach”. Za swą pracę i działalność społeczną został odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta Rumi” i dwukrotnie Nagrodą Burmistrza Rumi (1998 i 2020 r.).
(1942-2019)
Eugeniusz Lademann urodził się 18 grudnia 1942 w Rumi. Zasłynął jako jeden z najlepszych polskich rzeźbiarzy. Pracę artystyczną łączył z dydaktyczną. Uczył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, był dyrektorem i wicedyrektorem tej szkoły. Autor licznych prac, także związanych z Rumią. Współautor realizacji tablic oraz kwater żołnierzy polskich i radzieckich na cmentarzu wojennym w Łężycach, autor medalu „50 lat Miasta Rumi”, statuetki głównej nagrody Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi oraz licznych tablic pamiątkowych i okolicznościowych. Za swoje dokonania odznaczony został m.in. złotym Krzyżem Zasług oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(1956-2017)
Grzegorz Szalewski urodził się w 1956 roku w Kościerzynie, jednak już w latach 70. związał swoje życie osobiste i zawodowe z Rumią. Był absolwentem gdańskiej Akademii Medycznej. Przez całe życie aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym swojego miasta i regionu. Był inicjatorem wielu wydarzeń promujących kulturę i tożsamość kaszubską. Jako wieloletni członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zainicjował organizację Światowych Zjazdów Kaszubów. Znany ze swojej energii i zaangażowania w 1998 roku wybrany został radnym powiatu wejherowskiego, a krótko potem objął funkcję pierwszego w historii starosty. W tej roli po raz kolejny udowodnił swoje umiejętności organizacyjne, aktywnie pozyskując środki finansowe m.in. na remont siedziby starostwa, siedziby rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy rozbudowę I LO im. Książąt Pomorskich. Mieszkańcy Rumi zawdzięczają Grzegorzowi Szalewskiemu przede wszystkim rozwój ochrony zdrowia. Dzięki jego zaangażowaniu w latach 90. całkowicie zrestrukturyzowano lokalną sieć usług medycznych, a w wyremontowanej siedzibie przychodni zorganizowano wszechstronne poradnie lekarskie dla mieszkańców.
Porucznik Tadeusz Zleśny był jednym z rumskich kombatantów, weteranem II wojny światowej. Jako mieszkaniec Rumi czynnie uczestniczył w życiu społecznym naszej miejscowości. W 2001 roku został wybrany na prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejskiego w Rumi. Swoją obecnością uświetniał lokalne wydarzenia patriotyczne, przypominając zgromadzonym wojenne dzieje i promując obywatelskie wartości.
Prof. dr hab. Jerzy Treder urodził się w Białej Rzece. Był aktywnym działaczem kaszubskim i wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej działalności zajmował się przede wszystkim językoznawstwem. Badał język polski i kaszubski. Popularyzował wiedzę o tych językach w licznych publikacjach, część z nich poświęcił także Rumi. Badał m.in. pochodzenie lokalnych nazw miejscowych, także tych, które współcześnie ulegają już zapomnieniu.
(1948-2013)
Andrzej Sadłowski w Rumi znany był przede wszystkim z popularyzacji lokalnej historii. Założona przez niego strona internetowa „Dzieje Rumi” do dzisiaj jest kopalnią wiedzy dla kolejnych pokoleń badaczy, a przede wszystkim świadectwem ciężkiej pracy, jaką wykonał na rzecz swojego miasta. Popularny „AS” (tak właśnie podpisywał się pod swoimi tekstami) stworzył ponad 100 artykułów, które publikowane były w Gońcu Rumskim i Dzienniku Bałtyckim. Był gorącym orędownikiem powstania Muzeum Historii Rumi. Sporządził dokumentację prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne z Gdańska na terenie ruin starego kościoła oraz kaplicy Przebendowskich w Zagórzu. Andrzej Sadłowski był też uznanym modelarzem, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w modelarstwie morskim oraz autorem imponujących makiet kolejowych.
Prof. zw. dr hab. Jan Drwal urodził się 26 października 1943 roku w Krakowie, w Rumi mieszkał od 1951 roku. Był naukowcem, specjalistą w zakresie geografii fizycznej. Zajmował się stosunkami wodnymi terenów objętych plejstoceńską akumulacją lodowców skandynawskich oraz ochroną zasobów pobrzeży i pojezierzy południowobałtyckich. Był m.in. działaczem Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(1939-2011)
Eugeniusz Zwara urodził się w 1939 roku, krótko przed wybuchem II wojny światowej. Przez całe życie mieszkał w Rumi i żywo interesował się jej sprawami. Był działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, samorządowcem, a także działaczem kulturalnym i społecznym. Jego wielką pasją był śpiew. Przez wiele lat udzielał się w Zespole Śpiewaczy św. Cecylia, był współzałożycielem i prezesem Chóru Kaszubskiego „Rumianie”. Wśród przyjaciół i współpracowników został zapamiętany jako człowiek serdeczny, pomocny i pełen energii.
Lidia Lipińska zapisała się w świadomości mieszkańców Rumi przede wszystkim jako niestrudzona popularyzatorka unihokeja. Piękno gry ażurową piłeczką starała się zaszczepić w podopiecznych przez lata swojej działalności wychowawczej i sportowej. Lidia Lipińska dała się także poznać jako wspaniały pedagog związany z Gimnazjum nr 2, obecną Szkołą Podstawową nr 4 im. Janusza Korczaka
(1947-2004)
Wiesław Bogucki zapamiętany został jako niestrudzony działacz na rzecz największej dzielnicy mieszkalnej naszego miasta – Janowa. Był samorządowcem, wieloletnim członkiem rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, pomysłodawcą spółdzielczego biuletynu „Nasze sprawy”. Działał na rzecz dzieci i młodzieży, był inicjatorem powstania Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Postać Wiesława Boguckiego uhonorowano, nadając jego imię sali widowiskowej Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS