A A+ A++

Startuje projekt „One voice, one direction” będący kolejnym etapem współpracy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB), National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i Alliance for Innovation (AFI). Celem jest adaptacja zaleceń NCCN w zakresie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii w Polsce.

Idea wdrażania nowego typu zaleceń opiera się na budowaniu współpracy pacjentów oraz klinicystów w tworzeniu wytycznych diagnostyki i leczenia w onkologii. Polscy onkolodzy skorzystają z doświadczeń i standardów NCCN oraz partnerów ze Stanów Zjednoczonych. Projekt ma charakter otwarty. Do udziału w nim zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji pacjentów z różnych obszarów onkologii. 

Wytyczne NCCN, a sytuacja polskich pacjentów

Dokumenty publikowane przez NCCN to najbardziej dokładne wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, którymi kierują się klinicyści na całym świecie. Częstotliwość ich aktualizacji sprawia, że zalecenia w nich zawarte są zgodne z najbardziej aktualnymi dowodami naukowymi i poparte konsensusem ekspertów.

“Nową rzeczą jest to, że do współpracy włączamy grupy pacjentów. (…) To są wytyczne na podstawie silnych dowodów naukowych i zgodne z realiami prawnymi i finansowymi danego kraju, jest to ważne w kwestii adaptacji.” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. – “Powinny być zrozumiałe i elastyczne oraz upowszechniane lekarzom, pacjentom i szerokiemu personelowi medycznemu”. – dodaje. “Mamy nadzieję, że informacje zebrane we wskazanych dokumentach przełożą się w niedalekiej przyszłości na podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia decyzje refundacyjne. Jest to szczególnie ważne w kontekście wdrażania założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.”– podkreślił prof. Krzakowski.

W ciągu następnego roku, w ramach projektu zarządzanego przez Fundację Alliance for Innovation, przy współpracy najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie onkologii i hematoonkologii w Polsce, planowane jest utworzenie wytycznych dla każdej z grup nowotworów, wraz z uwzględnieniem przyszłych aktualizacji. 

Utworzenie najlepszych rozwiązań jest możliwe dopiero wtedy, gdy do współpracy zaangażuje się każdą z zainteresowanych stron, a w tym przypadku – klinicystów i pacjentów. Jesteśmy przekonani, że doświadczenia i wnioski zaczerpnięte od naszego amerykańskiego partnera pomogą nam zbudować podwaliny do współpracy w tworzeniu wytycznych diagnostyczno-terapeutycznych, które zaimplementujemy w naszym kraju mówi prof. dr hab. n med. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. – Rolą organizacji pacjentów będzie więc nie tylko aktywny udział w tworzeniu wspomnianych zaleceń, ale też ich rozpowszechnianie – dodaje. 

Pacjenci też mają głos

W wielu przypadkach, to właśnie organizacje pacjentów mają dużo większą, w porównaniu do klinicystów, wiedzę odnośnie do tego, jak w praktyce wygląda ścieżka pacjenta i z jakimi trudnościami musi mierzyć się chory onkologicznie i jego bliscy. O tym, jak w praktyce ich wiedza i doświadczenie będą mogły przełożyć się na tworzenie standardów leczenia i koordynowanej opieki nad pacjentem będą mieli okazję dowiedzieć się w ramach planowanych warsztatów onkologicznych i hematologicznych.

Cieszymy się, że będziemy mogli mieć swój udział w pracach nad dokumentami, które niejednokrotnie stają się podstawą decyzji dotyczących organizacji opieki w Polsce. Jestem przekonany, że wspólne działania przełożą się na dobro pacjentów – podkreśla Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Projekt ma charakter otwarty. Będzie działał na zasadzie wymiany doświadczeń dotyczących rozwiązań, które się sprawdziły, a które pozostają wyzwaniem oraz wspólnej dyskusji, co można poprawić w obszarze współdecydowania o najlepszych rozwiązaniach dla polskich chorych. 

Polecamy także:

Karta DiLO – przepustka do szybkiej diagnozy onkologicznej

Koordynator onkologiczny powinien być zawodem medycznym (WYWIAD)

Pacjenci będą chcieli więcej odszkodowań

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
One voice, one direction – nowe wytyczne w onkologii. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1 września w siedleckiej szkole /ZDJĘCIA/
Następny artykułIntel: Oferujemy konkurencyjny lub lepszy ray tracing niż NVIDIA