A A+ A++

Ołtarz w Gandawie zwany Adoracją Mistycznego Baranka (nid.: Het Lam Gods) znajduje się w  katedrze św. Bawona w Gandawi. Dzieło datowane jest na 1432 rok, a stworzyli je Hubert i Jan Van Eyck.

“Niepokojąco ludzka twarz” baranka zaskoczyła konserwatorów i internautów

Od 2012 roku w muzeum w Belgii trwa projekt o wartości 2,2 miliona euro mający na celu przywrócenie świetności ołtarzowi z katedry św. Bawona w Gandawi.

Jo Frederiksart

Przeczytaj także Artystka wzbudziła kontrowersje grafiką z krowami w obozowych pasiakach. Chciała zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt

W drugiej fazie renowacji, która zakończyła się w grudniu 2019 roku, konserwatorzy dokonali nieoczekiwanego odkrycia.

Jak się okazało, centralna część ołtarza, została zamalowana w XVI wieku. Inny artysta zmienił wygląd baranka, który wcześniej miał oczy osadzone jak u człowieka, co nadało mu bardzo “ludzki wygląd”.

Hélène Dubois, szefowa ekipy renowacyjnej, powiedziała dziennikarzom, że oryginalny baranek miał bardziej o wiele bardziej „intensywną interakcję z widzami”.

Wizerunek baranka, który stworzyli bracia Van Eyck, miał niemal ludzką twarz. Oprócz centralnie osadzonych oczu, zwierze miało też pełne różowe usta i poszerzone nozdrza. Antropomorficzny wygląd Baranka nie podobał się najwyraźniej XVI wiecznemu artyście, który przemalował obraz.

Belgijski Królewski Instytut Dziedzictwa Kulturowego, nadzorujący renowację, mimo wielu wątpliwości decydował się pozbyć jednak wierzchniej warstwy farby i odsłonić oryginalny obraz.

Ołtarz w Gandawie

Ołtarz w Gandawie to złożony poliptyk tablicowy dużych rozmiarów. Początkowo był umieszczony w kaplicy Joosta Vijdta w katedrze św. Bawona w Gandawie, ale później ze względów bezpieczeństwa przeniesiono go w inne miejsce katedry. Fundatorem dzieła był finansista Joost Vijdt.

Nastawa ołtarzowa składa się z 12 tablic umieszczonych w dwóch rzędach. Osiem namalowanych jest po obu stronach. Dzieło przedstawia łącznie ponad 250 postaci.

Ołtarz, zagrabiony najpierw przez Napoleona, a potem przez nazistów, uważany jest za jeden z najczęściej kradzionych dzieł sztuki.

Zobacz również: Dzieło sztuki warte pół miliona złotych uległo zniszczeniu. Zjadł je głodny artysta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHrubieszów: Rok 2020 rokiem jubileuszu 620-lecia nadania praw miejskich
Następny artykułKoronowirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie, dotarł już do Europy, Ameryki Północnej i Australii