Dziś w poniedziałek 26 czerwca w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzona została niezwykle skomplikowana operacja. Pacjentką, która została jej poddana jest 15-letnia Cristina z Angoli. Dziewczynka cierpiała z powodu olbrzymiego guza żuchwy. Chirurdzy szczękowo-twarzowi z olsztyńskiej placówki postanowili pomóc Cristinie i go usunąć, a następnie zrekonstruować żuchwę z kości strzałkowej chorej.
Pomyślnie zakończyła się dzisiejsza operacja olbrzymiego guza żuchwy u 15-letniej Cristiny – pacjentki z Angoli, która przyjechała do Polski na zaproszenie Fundacji Dzieci Afryki.- informuje Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.
Operację usunięcia guza i rekonstrukcji żuchwy przeprowadziły w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dwa zespoły operacyjne pod przewodnictwem dr. n. med. Krzysztofa Dowgierda, kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, prof. dr. n. med. Łukasza Krakowczyka, specjalisty chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz światowej sławy prof. dr. hab. n. med. Adama Maciejewskiego, specjalisty chirurgii ogólnej, onkologicznej i plastycznej.
– Jestem dumny z tego, że jako ośrodek rozpoznawalny już na całym świecie jesteśmy w stanie pomagać wszystkim pacjentom, którzy się do nas zgłoszą – powiedział po zakończeniu operacji dr. n. med. Krzysztof Dowgierd. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu leczenia Cristiny. Mam nadzieję, że zabieg, który dziś przeprowadziliśmy, przywróci zdrowie i pozwoli żyć naszej pacjentce przez długie lata. Oczywiście z wielu powodów tego typu leczenie jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne. Dziś wykonaliśmy pierwszy, główny etap tego leczenia. Chciałbym podziękować Firmie CHM Polska, gdyż bezpłatnie wsparła nas szablonami i implantami o wartości 25 tys. zł, które wykorzystaliśmy podczas operacj.
– Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tej operacji i że wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami – dodał prof. dr. hab. n. med. Adam Maciejewski. – Jestem pod wrażeniem tak dobrej organizacji pracy w Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.
Fundacja Dzieci Afryki z siedzibą w Warszawie działa w Polsce od 15 lat. Finansuje pomoc dzieciom z krajów afrykańskich w ich miejscu zamieszkania. Jednak choroba 15-latki jest tak poważna, że nie było możliwości, by uzyskała pomoc na miejscu. Dlatego Fundacja Dzieci Afryki zwróciła się do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z prośbą o podjęcie się leczenia dziewczynki.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest ośrodkiem eksperckim w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci jako jedyna taka placówka medyczna w Polsce. Dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji 15-latki z Angoli, a lekarze zgodzili się wykonać operację charytatywnie, zrzekając się swojego wynagrodzeni.
– Bardzo się cieszę, że zostały również pokonane bariery komunikacyjne, a w pomoc pacjentce zaangażował się zespół nie tylko Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży, ale także zespół całego naszego szpitala, gdyż jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, który zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie chirurgii głowy i szyi u dzieci – podkreśliła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Pan Manuel da Silva, Radca Ambasady Angoli w Polsce podziękował podczas dzisiejszej konferencji prasowej wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc obywatelce jego kraj.
Dumę z poziomu leczenia Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wyraził również obecny na konferencji Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, który podkreślił także nieustanną otwartość samorządu województwa w kwestii wspierania placówki w dalszym rozwoj.
ZESPÓŁ OPERACYJNY, który przeprowadzał dzisiejszą operację Cristiny:
1. Lekarze:
- prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski, specjalista chirurgii ogólnej onkologicznej i plastycznej
- prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
- dr n. med. Krzysztof Dowgierd, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
- lek. Maciej Borowiec, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
- lek. Krzysztof Krupa, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
2. Pielęgniarki operacyjne:
- mgr piel. Aleksandra Komorkiewicz, specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego
- mgr piel. Klaudia Busztyka
- lic. piel. Magdalena Onichimowska, specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego
- piel. Bożena Borowa
3. Pielęgniarki anestezjologiczne:
- mgr Monika Rejchel, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii
- lic. piel. Ewelina Popiołek
Osoby obecne dziś na konferencji prasowej w Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
1. Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin
2. Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Łukasz Łukaszewski
3. Przedstawiciele Ambasady Republiki Angoli w RP: Pan Manuel da Silva, Radca Ambasady, Pani Zenilda Malongamaxi, Asystentka Ambasadora
4. Przedstawiciele Fundacji Dzieci Afryki:
- Prezes Robert Noga
- Członek Rady Fundacji Krzysztof Buchowski
- Wolontariuszka Maria da Graça Cardoso Woźniak, która jest obywatelką Angoli i psychologiem dziecięcym, przygotowującym pacjentkę do operacji
- mgr piel. Maria Wiśniewska, Wolontariuszka z Olsztyna
5. Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek
6. ZESPÓŁ OPERACYJNY
7. dr n. o zdr. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, zdjęcia: Fundacja Dzieci Afryki, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS