Olejek kardamonowy to znany od XVI wieku olejek eteryczny o wielu zastosowaniach. W literaturze przedmiotu podkreśla się jego relaksacyjne właściwości. Kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku kardamonowego łagodzi zmęczenie oraz odpręża. Roztwór wody z olejkiem kardamonowym jest stosowany jako płyn do płukania ust. Składniki olejku mają bowiem działanie antybakteryjne. Olejek kardamonowy znajduje zastosowanie również w walce z problemami trawiennymi. Zażywali go już starożytni Rzymianie, aby pozbyć się przykrych dolegliwości żołądkowych.
- Charakterystyka i historia olejku kardamonowego
- Właściwości olejku kardamonowego
- Olejek kardamonowy w krajach świata
- Jak stosować olejek kardamonowy?
- Przepis na olejek eteryczny z kardamonu
- Olejek kardamonowy relaksuje ciało i umysł!
Charakterystyka i historia olejku kardamonowego
Olejek kardamonowy jest pozyskiwany z kardamonu, rośliny wieloletniej uprawianej w Indiach i na Cejlonie. Kardamon dorasta do 4 metrów wysokości, ma długie, zielone kłącza i małe, żółte kwiaty z filetową zalążnią. Z wyglądu może przypominać trzcinę.
Kardamon był dobrze znany już w czasach starożytnych. Podczas gdy Egipcjanie wykorzystywali go do perfum i kadzideł, a także do wybielania zębów, Rzymianie stosowali go do leczenia niestrawności po sutym posiłku. Mielony kardamon Arabowie dodawali do kawy. Jednak dopiero w 1544 roku uzyskano pierwszy olejek eteryczny. Jego pojawienie zawdzięczamy Valeriusowi Cordusowi.
Olejek eteryczny z kardamonu jest otrzymywany w wyniku destylacji parowej z nasion owoców zebranych tuż przed ich dojrzewaniem. Proces ten trwa długo, bo aż trzy miesiące. Olejek z kardamonu ma słodki, korzenny zapach i jest jasnożółtego koloru.
Zawartość olejku eterycznego w nasionach jest silnie uzależniona od warunków przechowywania, ale może wynosić nawet 8%. W olejku kardamonowym występują takie składniki jak: α-terpineol (45%), mircen (27%), limonen (8%), metadon (6%), β-phellandren (3%), 1,8-cineol (2%), sabinen (2%) i heptan (2%). Inne źródła podają 1,8-cineol (20 do 50%), octan α-terpenylowy (30%), sabinen, limonen (2 do 14%) i borneol.
W nasionach okrągłego kardamonu z Jawy zawartość olejku eterycznego jest niższa i wynosi od 2 do 4%, a olej zawiera głównie 1,8-cineol (do 70%) oraz β-pinen (16 %).
Właściwości olejku kardamonowego
Olej kardamonowy jest nietoksyczny i niedrażniący, a także nie działa
uczulająco. Wykazuje także właściwości antyseptyczne. Z tego powodu
stosuje się go jako środek do płukania ust. Wystarczy kilka jego kropel
dodać do wody, by pozbyć się zarazków z jamy ustnej. Olejek kardamonowy
często dodaje się do żywności jako środek aromatyzujący oraz chroniący
przed zepsuciem. Jest szczególnie pomocny w przypadku dolegliwości
płynących z układu pokarmowego. Olejek z kardamonu pomaga utrzymać
prawidłowe wydzielanie soków żołądkowych. Może być stosowany jako środek
przeczyszczający, środek na niestrawność oraz lek łagodzący kolki.
Często wykorzystuje się go do leczenia nudności. Olejek kardamonowy
skutecznie zwalcza zgagę oraz chroni żołądek przed infekcjami.
Olejek
kardamonowy pomoże również usunąć kaszel, ponieważ ma właściwości
wykrztuśne. W przypadku zmęczenia olejek kardamonowy doda energii i
odświeży umysł oraz wspomoże koncentrację. Ten olejek eteryczny jest
chętnie stosowany w aromaterapii, na przykład podczas masażu czy
kąpieli. Roztwór wody z olejkiem kardamonowym można stosować do dezynfekcji włosów i skóry.
Wykorzystuje
się go także w celu neutralizowania działań chemioterapii. Olejek
kardamonowy z powodzeniem łagodzi skurcze mięśniowe oraz ma pozytywny
wpływ na układ oddechowy, znajdując zastosowanie w leczeniu astmy czy
kokluszu.
Olejek kardamonowy działa rozgrzewająco na organizm, łagodząc objawy przeziębienia. Pobudza wydzielanie enzymów i hormonów, soków żołądkowych, ruchu perystaltycznego jelit, działanie układu krążenia oraz wydalania, poprawiając tym samym metabolizm. Jest wykorzystywany w leczeniu impotencji, zaburzeń erekcji czy spadku libido. Olejek z kardamonu pomaga zneutralizować działanie tytoniu, działa łagodząco przy ukąszeniach owadów, a nawet działanie niektórych trujących substancji. Wspomaga oddawanie moczu. Olejek kardamonowy hamuje rozwój pleśni, wirusów oraz grzybów.
Jest jednak wiele osób, które nie powinny stosować tego olejku ze względu na potencjalne skutki uboczne. Kobietom w ciąży i matkom karmiącym nie zaleca się stosowania olejku kardamonowego. Jego działanie rozgrzewające może zaszkodzić dziecku. Osoby cierpiące na wrzody żołądka oraz z zapaleniem błony śluzowej żołądka również nie powinny sięgać po olejek kardamonowy i kardamon.
Olejek kardamonowy w krajach świata
Kardamon bardzo dobrze komponuje się z cynamonem, bergamotką, cedrem czy kminkiem. W Skandynawii dodaje się go, obok anyżu, kminku, skórki cytrynowej, do tradycyjnego trunku jakim jest Akvavit. Na Bliskim i Dalekim Wschodzie stosuje się go jako dodatek do napojów, dań curry i słodkich potraw.
Jak stosować olejek kardamonowy?
Kardamon, z którego powstaje olejek eteryczny, dodaje się do pikli, aby podkreślić ich smak. Znajduje również zastosowanie w ciastach i ciasteczkach. Jest to również popularny dodatek do kremów i likierów. Znajdziemy go także w grzanym winie, kawie oraz herbacie. Przyprawia się nim dania mięsne oraz dania z wykorzystaniem owoców morza, a zwłaszcza skorupiaków.
Olejek kardamonowy wykorzystuje się do tworzenia różnego rodzaju naparów, które pomagają zwalczyć zmęczenie oraz pozbyć się złego nastroju. Olejek dodaje się także do inhalatorów podczas aromaterapii. Olejek eteryczny wykorzystuje się także w tworzeniu naturalnych wywarów na ból brzucha.
Przepis na olejek eteryczny z kardamonu
W
warunkach domowych również można samodzielnie przygotować napary z
dodatkiem olejku kardamonowego, które można umieścić następnie w
dyfuzorze zapachowym, a także środki, które pozwolą Ci skutecznie
walczyć z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Na problemy trawienne
Sposób przygotowania: do oleju kokosowego dodaj 6 kropli olejku kardamonowego, 6 kropli olejku pomarańczowego, 4 krople olejku miętowego, 4 krople olejku z kopru włoskiego i wymieszaj. Następnie podgrzewaj mieszankę w temperaturze powyżej 76 stopni Celsjusza. Przełóż roztwór do szklanego słoika. Niewielką ilość nanieść na brzuch, aby uwolnić się od niestrawności, nudności, gazów.
Na rozgrzanie organizmu
Dodaj uzyskaną mieszankę do wody, a następnie umieść w Twoim dyfuzorze.
Na poprawę nastroju – napar do dyfuzora
Sposób wykonania: dodaj je do wody w dyfuzorze i ciesz się dobrym nastrojem.
Na lepszy humor – olejek na skórę
- 5 kropli olejku pomarańczowego
- 5 kropli olejku kardamonowego
- około 30 ml oleju z pestek winogron
- butelkę szklaną lub pojemnik o pojemności 30 ml
Sposób wykonania: dodaj olejki eteryczne do butelki, napełnij resztę butelki olejem z pestek winogron. Wstrząśnij, aby wymieszać. Nałóż na skórę.
Olejek do aromaterapii
- 2 krople olejku kardamonowego
- 2 krople olejku eukaliptusowego
- 2 krople olejku miętowego
Sposób wykonania: dodaj olej z zalecaną wodą do Twojego dyfuzora, włącz i uszczęśliw swoje płuca.
Olejek do inhalatora
- 1 kroplę olejku eterycznego z kardamonu
- 1 kroplę olejku eterycznego z kadzidła
- około 8 ml olejku jojoba
- szklaną buteleczkę o pojemności 10 ml
Sposób wykonania: dodaj olejki eteryczne do butelki, wypełnij resztę butelki olejem jojoba. Mieszanka może być stosowana od 6 roku życia.
Olejek kardamonowy relaksuje ciało i umysł!
Olejek kardamonowy należy do grupy olejków eterycznych, których stosowanie jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale również może sprawiać wiele przyjemności. Olejek kardamonowy relaksuje ciało i umysł, dlatego często jest wykorzystywany w aromaterapii oraz jako dodatek do kąpieli. Pozwala także się odprężyć. Dzięki czemu po jego zastosowaniu czujemy się bardziej wypoczęci i pełni energii. Olejek kardamonowy jest również stosowany w celu zwalczania problemów trawiennych. Ten olejek eteryczny wykazuje właściwości rozgrzewające oraz łagodzi napady kaszlu. Działa antyseptycznie i hamuje skurcze. W małej ilości można go stosować niczym płyn do płukania ust. Chętnie jest dodawany do balsamów i szamponów. Warto zaopatrzyć nim nasze domy.
Bibliografia
- “https://essentialoils.co.za/essential-oils/cardamom.htm”; data dostępu: 2019-06-21
- “https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-cardamom-essential-oil.html”; data dostępu: 2019-06-21
- “https://dieta.pl/dieta/kardamon-wlasciwosci-zastosowanie-przepisy”; data dostępu: 2019-06-21
- “https://www.lovingessentialoils.com/blogs/essential-oil-tips/cardamom-essential-oil-uses-benefits-recipes-free-guide”; data dostępu: 2019-06-21
- “https://www.aromaweb.com/essential-oils/cardamom-oil.asp”; data dostępu: 2019-06-21
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS