A A+ A++

Tłoczone na zimno oleje roślinne przeżywają ostatnimi czasy prawdziwy renesans. Oby nie była to tylko chwilowa moda, ponieważ niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w takich olejach – są, jak nazwa wskazuje – niezbędne. Nie oznacza to wcale, że możemy popijać oleje bez umiaru. Aby oleje leczyły, zwracajmy uwagę na takie kwestie:

tłuszcze źle reagują z węglowodanami, polewanie ziemniaczków masełkiem niestety jest błędem.

– niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 z reguły przyjmujemy mniej, za to omega-6 więcej. Oba kwasy są niezbędne, ale muszą być zachowane odpowiednie proporcje, by nie przytłumić korzystnego działania omega-3.

które na patelnię, a które na surowo? No właśnie. Żadne oleje nierafinowane, tłoczone na zimno i nienasycone nie mogą być poddane obróbce termicznej. Wyjątkiem są oleje nasycone (np. olej kokosowy) lub jednonienasycone (np. oliwa z oliwek lub olej rzepakowy).

To są tylko ogólne zajawki, wymagające rozwinięcia, ale o tym może napiszę innym razem. Dziś o oleju cedrowym. A konkretnie .

Surowcem są orzeszki sosny syberyjskiej Pinus sibirica (kiedr). W oleju przeważają NNKT omega-6 (44,4%) z omegą-3 (20,1%). Tłuszczów jednonienasyconych omega-9 (kwas oleinowy) jest 23,7% i nasyconych około 8%. Sam skład kwasów tłuszczowych podpowiada, że olej cedrowy jest przeznaczony wyłącznie do spożywania na zimno.

Olej od Pro Aktiv zaskoczył mnie bardzo łagodnym, neutralnym smakiem. Spodziewałam się jakiejś orzeszkowej nuty, ale takiej nie ma. Za to wmasowany w skórę jest jak najbardziej ok, bardzo szybko się wchłania. Olej cedrowy poleca się także do użytku zewnętrznego ze względu na wysoką zawartość witaminy młodości (E).

Jądra orzeszków cedrowych, znajdujących się w szyszce, oprócz wysokiej jakości tłuszczy, zawierają także przyswajalne białka wraz z aminokwasami: tryptofan, walina, lizyna, metionina, histydyna, prolina, seryna, glicyna, treonina, alanina, kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, fenyloalanina, cystyna i cysteina, arginina, tyrozyna.

Profilaktycznie olej cedrowy wzmacnia, likwiduje uczucie zmęczenia, podwyższa sprawność fizyczną i umysłową. Doskonały dla osób narażonych na stres. Olej cedrowy wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego, krwionośnego, przeziębień oraz do użytku zewnętrznego przy chorobach skóry, poparzeniach, odmrożeniach, w gojeniu ran.

Olej cedrowy stosowany jest w celach leczniczych w przypadku miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, marskości wątroby, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Reguluje pracę jelit zapobiega zaparciom.

Publikacja artykułu pojawiła się dzięki współpracy ze sklepem gdzie jest możliwość nabycia oleju cedrowego. Zapraszam też do odwiedzenia witryny gdzie również będzie możliwość przeczytania moich artykułów.

Partner wpisu:

_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego
dołączysz do obserwatorów na

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezent dla podróżnika – 21 sprawdzonych pomysłów
Następny artykułTeal Swan: The woman encouraging her followers to visualise death