Rosjanie przerzucili żołnierzy stosunkowo elitarnych sił powietrznodesantowych do wzmocnienia linii frontu w Kreminnej po tym, jak oceniono, że sektor ten jest znacznie zagrożony – podaje brytyjski wywiad wojskowy. Pentagon nie potwierdza informacji, że siły rosyjskie zdobyły Sołedar. Ukraińska armia poinformowała, że dziś udało jej się zestrzelić samolot szturmowy Su-25, a na południu – drona Orłan-10. Portal Suspilne podał, powołując się na Twitter projektu Ukraine Weapons Tracker, że siły ukraińskie przejęły w obwodzie chersońskim czołg T-90S. Od początku inwazji zginęło już 113 990 Rosjan. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi planuje odwiedzić Ukrainę i Rosję. Celem jego wizyty mają być negocjacje ws. utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Najważniejsze wydarzenia związane z 323. dniem wojny zbieraliśmy dla Was w naszej relacji z 12.01.2023 r.
– Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej – poinformował komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko.
– Twórca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że Rosjanie zdobyli Sołedar. Tych informacji nie potwierdził Pentagon. Wiceminister obrony Ukrainy przekazała, że “choć sytuacja pod Sołedarem jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie”.
– Szef MAEA planuje kolejną wizytę w Ukrainie i Rosję. Chce negocjować ws. ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
– “W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe na Łyman, miasto Czasiw Jar i Doniec oraz 23 ataki lotnicze. Przeprowadzono także 69 ataków z systemów rakietowych w innych lokalizacjach” – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
– “Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard” – oświadczył w środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda.
– Od początku inwazji zginęło 113 990 rosyjskich żołnierzy, w tym 430 osób tylko w ciągu ostatniej doby – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina wciąż doświadcza poważnych braków energii, a zapotrzebowanie na nią rośnie w miarę spadku temperatury – przekazał w czwartek ukraiński operator energetyczny Ukrenerho.
W komunikacie zaznaczono, że w dziewięciu regionach kraju nadal dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Jak przypomniało Ukrenerho, system energetyczny nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd z powodu zniszczeń wyrządzonych przez rosyjskie ataki.
Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie. Odnotowano też przypadki przemocy seksualnej – poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.
“(Rosjanie) najczęściej dopuszczali się pobić i tortur z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Używano (też) masek gazowych, ludzie byli podduszani. (…) W wyniku oględzin ciał cywilów, zabitych (w obwodzie charkowskim), stwierdzono również tortury polegające na uszkadzaniu męskich narządów płciowych” – oznajmił Tymoszko.
Informacje niektórych mediów, że Ukraina poprosiła Unię Europejską, by Białoruś została wyłączona z ostatnich unijnych pakietów sankcyjnych wobec Rosji, nie są zgodne z prawdą – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując doniesienia przekazane przez dziennikarza Radia Wolna Europa Rikarda Jozwiaka.
Dowódca Wojsk Lądowych Rosji gen. Oleg Salukow przeprowadził na Białorusi inspekcję stacjonujących tam oddziałów rosyjskich – podał niezależny portal Zerkalo.io. Salukow jest zastępcą dowodzącego inwazją rosyjską na Ukrainę gen. Walerija Gierasimowa.
Portal Zerkalo.io cytuje komunikat ministerstwa obrony w Mińsku, który poinformował o wizycie gen. Salukowa na czele komisji resortu obrony Rosji. Generał przeprowadził inspekcję oddziałów rosyjskich stacjonujących na poligonach na Białorusi, wchodzących w skład regionalnego zgrupowania wojsk Państwa Związkowego. Zerkalo.io zauważa, że praktycznie codziennie pojawiają się informacje o przybywających na Białoruś oddziałach rosyjskich.
Po pogłoskach o możliwym ataku od strony Białorusi Ukraina organizuje manewry w pobliżu granicy z tym państwem – poinformował portal Głos Ameryki. Ukraina obawia się, że Rosjanie mogą znów spróbować ataku od północy, a nawet pokusić się o zdobycie Kijowa, tak jak na początku inwazji w lutym ubiegłego roku. Otwierając ponownie północny front, Rosja mogłaby zmusić siły ukraińskie do skierowania tam części oddziałów zaangażowanych od miesięcy w walki na wschodzie i południu – napisał portal.
Jak doniósł, Ukraińcy przeprowadzają symulację obrony przed atakiem od strony Białorusi w trzech utajnionych lokalizacjach na północnym zachodzie Ukrainy.
Papież Franciszek spotkał się w czwartek z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Mariano Grossim – poinformował Watykan. Argentyński dyplomata napisał na Twitterze, że rozmawiał z papieżem między innymi o zagrożeniu ze strony broni nuklearnej i wojnie na Ukrainie.
Jak zaznaczył Grossi w tweecie, Franciszek podkreślił wpływ zmian klimatu i zagrożenie ze strony broni nuklearnej.
“Głęboko doceniam jego słowa poparcia dla naszych wysiłków na rzecz krzewienia dialogu i rozwiązań opartych na wielostronnych negocjacjach, także w sprawie Ukrainy” – dodał szef MAEA.
W rozmowie telefonicznej ze swoim cypryjskim odpowiednikiem Nikosem Anastasiadesem prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał o zaostrzeniu europejskich sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Potwierdza to komunikat na Twitterze głowy państwa, pisze “European Truth”.
“Rozmawiałem z prezydentem Cypru o bieżących wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa. Podziękowałem mu za pomoc humanitarną dla Ukrainy i gotowość do wsparcia wzmocnienia presji sankcji na kraj agresora” – napisał Zełenski.
Niemiecka armia rozpoczęła przygotowania do dostarczenia Ukrainie i Polsce pocisków Patriot z zapasów sił powietrznych. Jeszcze w styczniu rozpocznie się szkolenie ukraińskich żołnierzy w obsłudze Patriotów – podał w czwartek portal “Sueddeutsche Zeitung”.
Według dziennika, chodzi o trzy baterie Patriotów, które Bundeswehra chce przekazać Polsce, a także jeden system, który ma otrzymać Ukraina.
To, czy Leopardy uda się dostarczyć z Polski na Ukrainę, zależy od postawy Niemiec, które “nie powinny stawać na drodze” w tej sprawie – stwierdził w Berlinie Robert Habeck (Zieloni), minister gospodarki i wicekanclerz.
Habeck zdecydowanie opowiedział się za niedopuszczeniem do blokowania przez Niemcy polskich dostaw Leopardów na Ukrainę. “Istnieje różnica między podejmowaniem decyzji za siebie, a uniemożliwianiem podejmowania decyzji innym. I dlatego Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – wyjaśnił wicekanclerz.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie “kompanię czołgów Leopard”. Wymagałoby to jednak zgody Berlina, inaczej działanie Polski byłoby “bezprecedensowym afrontem”. Kanclerz Scholz ma w tej sytuacji trzy możliwości – pisze portal dziennika “Welt”.
Mówiąc o przekazaniu Leopardów, polski prezydent wyraził nadzieję, że śladem jego kraju wkrótce pójdą także inne państwa. “Jednocześnie głowa państwa poinformowała, że warunkiem przekazania czołgów Leopard jest ‘cały szereg wymogów formalnych i zezwoleń’. Decyzja o dostawie już w Polsce zapadła” – podaje “Welt”.
Mianowanie szefa Sztabu Generalnego Rosji gen. Walerija Gierasimowa dowódcą inwazji na Ukrainę świadczy o konfliktach wewnętrznych wśród władz Rosji – ocenił w czwartek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform, podkreślił, że odsunięty został dotychczas kierujący inwazją gen. Siergiej Surowikin, którego nazwał przedstawicielem Jewgienija Prigożyna i Ramzana Kadyrowa. Prigożyn finansuje Grupę Wagnera, czyli oddziały najemników biorące udział w inwazji. Kadyrow jest przywódcą Czeczenii, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.
Jednym z powodów, dla których Białoruś nie została objęta sankcjami razem z Rosją w ostatnich pakietach sankcji UE jest to, że Ukraina o to poprosiła – poinformował dziennikarz Radia Wolna Europa Rikard Jozwiak. Według ukraińskiej agencji Ukrinform, która zwróciła uwagę na wpis dziennikarza, Mińsk od pierwszych dni rosyjskiej inwazji pomaga Moskwie prowadzić wojnę. To z Białorusi rosyjskie czołgi atakowały północne rejony Ukrainy w pierwszej fazie wojny.
Rosyjskie lotnictwo wykorzystuje również białoruską przestrzeń powietrzną do uderzeń rakietowych na Ukrainę. Ponadto Białoruś naprawia sprzęt wojskowy rosyjskiej armii i służy jako “hub” do transferu rosyjskiego sprzętu.
SPD w Bundestagu nadal stawia na inicjatywy dyplomatyczne w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą. “Bo wiemy: wojny zwykle nie kończą się na polu bitwy. Dlatego rozmowy kanclerza Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne” – głosi projekt stanowiska frakcji, do którego dotarła dpa.
“Nawet jeśli ze zrozumiałych powodów nie ma już zaufania do obecnych rosyjskich przywódców, rozmowy dyplomatyczne muszą być nadal możliwe, zatem kolejne rozmowy telefoniczne kanclerza Olafa Scholza z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne, i tam gdzie jest to możliwe, trzeba podejmować inicjatywy dyplomatyczne” – napisano w dokumencie SPD.
Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck skomentował decyzję Polski o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard produkowanych w Niemczech.
Niemcy nie powinny stawać na drodze innym krajom w podejmowaniu decyzji o wspieraniu Ukrainy. Niezależnie od decyzji podjętych przez Niemcy – powiedział Habeck.
Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił, że przekazanie czołgów “nie jest formą nacisku” na inne kraje. Zaznaczył jednak, że Polska w tej sprawie buduje koalicję. “Jak ufamy, część krajów gotowa jest brać udział w koalicji i przekazać pewną liczbę czołgów, która nie obniży ich własnych zdolności obronnych”.
Macedonia Północna przekazała, że w czasie jej przewodnictwa w OBWE, inwazja Rosji na Ukrainę będzie jednym z priorytetowych tematów.
Nadal widzimy straszne oblicze rosyjskiej agresji. Pokój zniszczono. Ludzie nadal cierpią i umierają. Ukraina pozostanie naszym priorytetem. Ofiary i zniszczenia obiektów cywilnych są nie do przyjęcia. Konsekwencje tej wojny dla OBWE i regionu będą trudne do zniesienia – powiedział na konferencji prasowej szef MSZ Macedonni Północnej Buyar Osmani.
Macedonia Północna przewodzi OBWE od 1 stycznia 2023 r.
Tylko nowoczesna broń jest w stanie doprowadzić do przełomu w wojnie na Ukrainie, a przełom oznacza pokój – mówił w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch nawiązując do decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard w ramach międzynarodowej koalicji.
Nie jest to forma nacisku, bo ufamy, że wszystkie państwa europejskie są zjednoczone w tym, że Ukrainę należy bronić i że tylko nowoczesna broń jest w stanie doprowadzić do jak najszybszego przełomu w tej wojnie, a przełom w tej wojnie oznacza pokój – powiedział.
Pytany, jak miałaby wyglądać ta międzynarodowa koalicja, Kumoch wyjaśnił, że jest pewna grupa europejskich państw NATO, które posiadają tego typu czołgi. Jak ufamy, część tych krajów gotowa jest brać udział w koalicji i przekazać pewną liczbę czołgów, która nie obniży ich własnych zdolności obronnych – powiedział prezydencki minister. A jak będziemy działać razem, to jesteśmy w stanie podarować Ukrainie znaczącą liczbę tego typu maszyn, ale wspólnie – dodał.
Zaciekłe i najcięższe walki trwają dzisiaj w rejonie Sołedaru na kierunku bachmuckim. Choć sytuacja jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie. Wróg ponosi znaczne straty, bezskutecznie próbując przerwać naszą obronę i zająć Sołedar – powiedziała wiceminister obrony.
Drogi do miasta są usiane trupami żołnierzy rosyjskich i wprost po ciałach zabitych przeciwnik prowadzi szturm – mówiła Malar, dodając: “nasi obrońcy wykazują się maksymalną wytrwałością i heroizmem”. W skład atakujących wojsk rosyjskich wchodziło 10 stycznia 280 oddziałów, tydzień wcześniej było to 250 oddziałów – relacjonowała. Jak oceniła, Rosja zwiększa liczebność oddziałów, bo brakuje jej sprzętu.
“Rankiem 12 stycznia oddziały wojsk rakietowych sił powietrznych armii ukraińskiej zniszczyły na kierunku wschodnim rosyjski samolot szturmowy Su-25, a na południu kraju – aparat bezzałogowy Orłan-10” – głosi komunikat na oficjalnym profilu lotnictwa ukraińskiego na serwisie Telegram. Orłan-10 służy Rosjanom do naprowadzania pocisków artyleryjskich na pozycje armii ukraińskiej.
Portal Suspilne podał, powołując się na Twitter projektu Ukraine Weapons Tracker, że siły ukraińskie przejęły w obwodzie chersońskim czołg T-90S, który jest eksportową wersją nowoczesnych maszyn T-90. To pierwszy udokumentowany przypadek zdobycia tej rzadkiej wersji rosyjskiego czołgu – oświadczyli autorzy projektu.
30 stycznia 2023 r. na radzie ministrów ds. rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek o przywrócenie ceł na kukurydzę, importowaną z Ukrainy – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.
Jak dodał Kowalski, Polska buduje koalicję w tej sprawie.
W poniedziałek stacja Sky News ujawniła, że rząd rozważa dostarczenie około 10 czołgów Challenger 2, a w środę rzecznik premiera Rishiego Sunaka potwierdził, że faktycznie istnieją takie plany. Jeśli zostaną one zrealizowane, Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który wyśle na Ukrainę czołgi podstawowe produkcji zachodniej.
Wydaje się, że 12 jest zbyt symboliczne, a ja sugerowałbym wysłanie 25 lub 30, a nawet aż 50 – to zrobiłoby prawdziwą różnicę – powiedział były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii gen. RichardDannatt w Sky News.
Wyjaśnił, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje “jakąś formę ofensywy” późną zimą lub wczesną wiosną, więc dodatkowe wsparcie ze strony Zachodu jest Ukrainie coraz bardziej potrzebne.
W tym momencie nie jest możliwe dojście do porozumienia między Ukrainą, która dokonuje stałych postępów na polu bitwy i Rosją, zaprzeczającą rzeczywistości. Utrzymując jednak presję na Rosję, Ukraina i jej partnerzy mogą zacząć tworzyć warunki dla powodzenia negocjacji w przyszłości – ocenił magazyn “Foreign Affairs”.
Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące jak Sołedar wyglądał w sierpniu 2022 roku i jak wygląda teraz.
Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy opanują w najbliższych tygodniach obsługę czołgów Leopard; jeśli czołgi trafią na Ukrainę wkrótce, to szkolenie odbędzie się “nadzwyczaj szybko” – zapewnił w czwartek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Jeśli chodzi o naszych specjalistów w siłach zbrojnych, to nie raz podawałem przykłady, jak nasi partnerzy zachodni przygotowywali swoich specjalistów do różnego rodzaju broni, a nasi chłopcy i dziewczęta opanowują ją w ciągu dosłownie tygodni – powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak podkreślił, takie tempo wymusza sytuacja Ukrainy.
Portal politico ocenia, że w obliczu porażek na polu walki Rosjanie nasilają ataki cybernetyczne na cele cywilne, takie jak infrastruktura krytyczna. Ma to na celu złamanie woli oporu zwykłych obywateli i odwrócenie losów wojny.
Obok ataków rakietowych na cele cywilne coraz ważniejszą rolę w prowadzonej przez Rosję napastniczej wojnie odgrywają ataki na cele cybernetyczne, jak sieci komputerowe infrastruktury energetycznej i transportowej oraz strony rządowe. Ma to na celu złamanie woli walki Ukraińców.
Możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego nie pozwalają na nadrobienie braków amunicji, co prawdopodobnie utrudni wojskom Rosji w 2023 roku operacje ofensywne na wschodzie Ukrainy – ocenia w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Ze względu na stan sieci Kijów otrzymuje 60 proc. wymaganego wolumenu produkcji energii elektrycznej. Z dostępnego wolumenu, 40 proc. trafia do obiektów infrastruktury krytycznej, reszta jest rozdzielana między konsumentów.
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie może się powstrzymać od komentowania na swoim kanale na Telegramie bieżących informacji z Ukrainy. Tym razem odniósł się do spotkania we Lwowie prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy.
W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 29,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,3 tys. osób – podała w czwartek Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r., czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,102 mln wjazdów do Polski i 7,281 mln wyjazdów na Ukrainę.
“Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali terytorium obwodu chersońskiego 90 razy. Strzelali z artylerii, moździerzy i czołgów” – czytamy w komunikacie chersońskiej administracji wojskowej. Dane dotyczą ostatniej doby.
“Od początku stycznia 2023 r. Rosja niemal na pewno skierowała elementy 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowej WDW (sił powietrznodesantowych) do wzmocnienia linii frontu w Kreminnej po tym, jak oceniła, że sektor ten jest znacznie zagrożony. Do listopada 2022 r. Rosja zaangażowała prawie wszystkie możliwe do rozmieszczenia siły WDW jako oddziały długoterminowo utrzymujące teren wzdłuż linii frontu w rejonie Chersonia. Obecnie, przesuwając je do Donbasu i południowej Ukrainy, dowódcy prawdopodobnie próbują wykorzystać WDW bardziej zgodnie z ich zakładaną doktrynalną rolą jako stosunkowo elitarnych sił szybkiego reagowania” – przekazał rosyjski wywiad.
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy – poinformował dziennik “The Wall Street Journal”.
Według danych przestawionych przez ukraińską armię, od początku inwazji zginęło już 113 390 rosyjskich żołnierzy. Ukraińcy twierdzą też, że zniszczyli 3094 czołgi i 17 okrętów.
“Rejon Nikopola został ponownie ostrzelany. Rosjanie ponownie uderzyli w nocny ciężką artylerią. Społeczność Margańca znalazła się pod ostrzałem. Na terytorium miasta wleciało kilkanaście pocisków wroga” – napisał na Telegramie szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Walentyn Rezniczenko.
W Brukseli przyspieszają prace nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji. Nowe unijne restrykcje mają objąć też Białoruś. Według informacji PAP członkowskie chcą przyjąć nowy pakiet przed zaplanowanym na początek lutego szczytem UE-Ukraina w Kijowie. Hamulcowym znów mogą być Węgry.
“W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe na Łymań, miasto Czasiw Jar i Doniec oraz 23 ataki lotnicze. Przeprowadzono także 69 ataków z systemów rakietowych w innych lokalizacjach” – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińska armia podaje, że na Krymie ogłoszono nabór najemników. Zachęcano do zgłaszania się przede wszystkich byłych żołnierzy i innych mundurowych. Aby wzbudzić zainteresowanie, potencjalnym kandydatom obiecano wysokie uposażenie, a także, że nie będą uczestniczyli w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennej aktualizacji informacji z frontu.
Odnosząc się do współpracy USA i Japonii w sprawie pomocy Ukrainie, szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił, że będzie ona nadal kontynuowana “tak długo, jak trzeba”. Stwierdził też, że wbrew twierdzeniom Kremla, nie może potwierdzić informacji o zajęciu przez Rosjan Sołedaru w Donbasie.
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi zamierza ponownie odwiedzić Ukrainę i Rosję, aby przeprowadzić negocjacje w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – podała w środę telewizja RAI.
Grossi na Ukrainie ma zamiar spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.
Jest także nadzieja na wizytę w Moskwie. Rzeczywistością jest, że ukraińska elektrownia znajduje się pod rosyjską kontrolą, dlatego muszę współpracować z obiema stronami – powiedział szef MAEA.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS