A A+ A++

Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie opublikowała oświadczenie, w którym wyjaśnia, jakie niepokojące, zdaniem jej członków, zmiany czekają polskie prawo, jeśli dojdzie do zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. W przesłanym do mediów dokumencie czytamy, że ORA w Olsztynie uważa m.in., że “sędziowie przy sprawowaniu swojego urzędu nie powinni obawiać się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w przypadku, kiedy ich czynności orzecznicze nie będą uwzględniały interesów czy poglądów polityków”.

W projekcie zmian we wspomnianej ustawie znalazło się m.in. zwiększenie zakresu spraw, którymi mógłby zająć się rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy zakłada też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, które mogą “uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości”.
Dyscyplinarną odpowiedzialność sędziowie mieliby ponosić także za “działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania” oraz za “działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Treść oświadczenia ORA w Olsztynie publikujemy w całości:

Stanowisko Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie
zajęte na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2019 r.]Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie z głębokim zaniepokojeniem przyjęła informacje o poselskiej inicjatywie legislacyjnej zmierzającej do wprowadzenia zmian w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym (druk sejmowy nr 69). Wprowadzane zmiany nie mogą – w ocenie Rady – prowadzić do naruszenia wyrażonej w art. 178 ust. 1 Konstytucji zasady, że „Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucjom oraz ustawom”.

Zdaniem Rady projektowane zmiany ustawodawcze nie powinny naruszać gwarantowanej przez art. 10 ust. 1 Konstytucji RP zasady, że „Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i sądowniczej”.

W przekonaniu Rady sędziowie przy sprawowaniu swojego urzędu nie powinni obawiać się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w przypadku, kiedy ich czynności orzecznicze nie będą uwzględniały interesów czy poglądów polityków. Nie można również pozbawiać sędziów możliwości wyrażania swoich poglądów (co gwarantuje każdemu obywatelowi art. 54 ust. 1 Konstytucji RP) i z tego powodu wszczynać wobec nich postępowań dyscyplinarnych.

Źródło: Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLubisz szybką jazdę? Zdejmij nogę z gazu.
Następny artykułWigilijne przesłanie z „Chemika”