Postanowienia „Okrągłego Stołu” pt. „Łączy Nas Powietrze” – pod takim hasłem spotkali się wczoraj przedstawiciele Alarmu Smogowego Pabianice z władzami miasta i gminy Pabianice. Rozmawiali o zanieczyszczonym powietrzu w naszym mieście oraz o tym, jakie środki przedsięwziąć, by problem ograniczyć.
W dużej mierze na pewno pomoże ustawa antysmogowa dla województwa łódzkiego, która zakłada, że od 1 stycznia 2023 roku będzie zakaz palenia w kotłach pozaklasowych czyli tzw. kopciuchach.
– Tak naprawdę powinniśmy zacząć od szerokiej akcji informacyjnej, bo nie wszyscy o tej ustawie wiedzą – mówi Aneta Banasiak, z Alarmu Smogowego Pabianice. – W gruncie rzeczy zostało niewiele czasu, bo raptem parę miesięcy wiosenno-letnich na likwidację kopciuchów i wymianę źródła ogrzewania. Nie wszyscy właściciel domów w Pabianicach również wiedzą, że trzydziestego czerwca mija termin zgłoszenia zainstalowanego źródła i rodzaju spalanych paliw w celu stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Karą za niezgłoszenie swojego domu w CEEB może być grzywna do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu wysokość grzywny może wzrosnąć do nawet 5 tys. zł.
– Ustawy antysmogowe istnieją już w trzynastu województwach – przypominał z kolei Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Spis pieców jest po to, by móc potem wyeliminować te, która najbardziej zanieczyszczają powietrze. Przeliczyliśmy to i wyszło, że każdy mieszkaniec Pabianic, nieważne dziecko czy dorosły, wdychając powietrze wypala około tysiąca papierosów rocznie. To złe statystyki i trzeba je zmienić.
Postanowienia „Okrągłego Stołu” zawarły się w 8 punktach, zaakceptowanych i podpisanych przez uczestników spotkania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS