A A+ A++

Tą granicą jest milion zarobionych dolarów na korcie – nie z tytułu kontraktów reklamowych, ale właśnie przez bardzo dobrą grę. Najwyżej cenione są zwycięstwa w turniejach Wielkiego Szlema, kiedyś dorównywał im WTA Finals, gdy odbywal się w Chinach. Do tego jeszcze wielkie pieniądze można wygrać w dwóch zbliżających się turniejach za oceanem – najpierw w Indian Wells, później w Miami.

Iga Świątek wskoczyła na piedestał już w swoim drugim sezonie w tourze

Polka swoje występy w tourze na dobrą sprawę zaczęła dopiero w 2019 roku, wcześniej występowała niemal wyłącznie w imprezach ITF. Już w pandemicznym 2020 roku, mocno okrojonym z turniejów, po raz pierwszy przekroczyła w swoich zarobkach milion dolarów – głównie dzięki niespodziewanemu triumfowi we French Open. Tamten rok zakończyła z sumą nagród przekraczającą 2,2 miliona dolarów. W 2021 roku Polka dołożyła 1,92 miliona dolarów, a poprzedni był absolutnie wyjątkowy. Świątek wywalczyła na korcie zawrotną kwotę blisko 10 milionów dolarów – mogła stać się pierwszą tenisistką od 2003 roku, która zdystansowałaby najlepiej zarabiającego w tym sporcie mężczyznę. Dopiero rzutem na taśmę wyprzedził ją Novak Djoković.

Cztery występy Igi Świątek – każdy przyniósł jej sześciocyfrową nagrodę

W tym roku Świątek jeszcze przed końcem lutego może cieszyć się pierwszym zarobionym milionem. 21-letnia tenisistka ponad 384 tys. dolarów wywalczyła w United Cup (przy czym 200 tys. w jej wypadku to było tzw. startowe), 236 tys. dołożyła w Melbourne podczas Australian Open. Dwa występy w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przyniosły jej kolejne wysokie nagrody: najpierw 120 tys. za wygranie turnieju WTA 500, następnie 267 tys. za finał w Dubaju. Razem daje to milion dolarów i dodatkowe osiem tysięcy!

Świątek w ten sposób wskoczyła na czwarte miejsce na tegorocznej liście płac, wyprzedziła drugą z Polek w tym rankingu – Magdę Linette. Poznanianka znakomitą formę błysnęła w Australian Open – jej gra w półfinale przyniosła przychód w wysokości 646 tys. dolarów, sporo dołożyła też wcześniej w United Cup.

Lista płac WTA w 2023 roku:

  • 1. Aryna Sabalenka (Białoruś) – 2,271 mln dolarów
  • 2. Jessica Pegula (USA) – 1,513 mln dolarów
  • 3. Jelena Rybakina (Kazachstan) – 1,245 mln dolarów
  • 4. Iga Świątek (Polska) – 1,008 mln dolarów
  • 5. Barbara Krejčíková (Czechy) – 965 tys. dolarów
  • 6. Magda Linette (Polska) – 813 tys. dolarów
  • 7. Madison Keys (USA) – 752 tys. dolarów
  • 8. Wiktoria Azarenka (Białoruś) – 717 tys. dolarów
  • 9. Belinda Bencic (Szwajcaria) – 687 tys. dolarów
  • 10. Maria Sakkari (Grecja) – 622 tys. dolarów

Nie będzie ich w Indian Wells i Miami – tu nagrody w turniejach męskim i kobiecym zostały zrównane. Zwycięzcy zarobią w nich zawrotne kwoty – po 1,262 miliona dolarów. Awans do finału wyceniono na trochę ponad połowę tej kwoty: 662 tys. Rok temu Iga Świątek była najlepsza w obu tych turniejach i jako czwarta w historii zdobyła tzw. Sunshine Double.

Iga Świątek: Na początku sezonu nie było mi łatwo. WIDEO/Associated Press/© 2023 Associated Press

Iga Świątek/AFP

Iga Świątek z trofeum za zwycięstwo w Miami Open/AFP

Iga Świątek z trofeum za zwycięstwo w turnieju WTA 1000 w Indian Wells/AFP … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOperacja Czysta Rzeka rusza po raz piąty!
Następny artykułНа астероїді Рюгу, що літає повз Землю та Марс, виявили органіку, яка могла створити життя