A A+ A++

Wymarzona, długo wyczekiwana podróż, piękne widoki, relaks, aż w końcu… pech! Dokumenty, karty płatnicze, pieniądze – wszystko zniknęło bezpowrotnie. Co zrobić, gdy ktoś cię okradnie za granicą? Podstawą jest trzeźwe myślenie. Oto, jakie kroki należy podjąć, kiedy zostałeś okradziony podczas wakacji.

Wymarzone wakacje w jednej chwili mogą stać się prawdziwym koszmarem. Stresowa sytuacja, która już w Polsce może przysporzyć wielu nerwów, staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy przebywamy za granicą. Jak zachować się w przypadku kradzieży dokumentów i pieniędzy podczas urlopu poza granicami naszego kraju?

Gdzie zgłosić kradzież dokumentów za granicą?

Kiedy znikną dokumenty, karta płatnicza i pieniądze ważne jest trzeźwe myślenie. Nie panikujmy. Odpowiednie zabiegi pozwolą nam bez przeszkód wrócić do domu. Na podobne okoliczności przewidziano bowiem specjalne procedury, które pozwolą turyście przetrwać ten czas.

Pierwsze kroki należy skierować na najbliższy komisariat policji, gdzie zgłosimy kradzież lub napaść. Funkcjonariusz sporządzi protokół, w którym wymienione zostaną wszystkie skradzione nam dokumenty oraz przedmioty. To zaświadczenie będzie podstawą do dalszych działań.

Zobacz również: Tanie noclegi – na co uważać rezerwując budżetowy pobyt?

Co zrobić, gdy ktoś cię okradnie za granicą? Nie pomijaj tych kroków

Wraz z działaniami na komisariacie należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem, który kolejno zastrzeże skradzione karty, zapobiegając tym samym ewentualnej utracie oszczędności. Jak to zrobić? Jeśli nie skradziono nam również telefonu komórkowego, należy zadzwonić na infolinię swojego banku.

Jeśli nie chcemy tracić czasu na szukanie numeru infolinii banku w sieci, warto skorzystać z uruchomionego przez Związek Banków Polskich systemu, który pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zgubionych kart płatniczych. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828 – jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, z każdego rodzaju telefonu. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdorazowo przed podróżą warto więc, na wszelki wypadek, wprowadzić go do kontaktów w swoim telefonie.

Posiadając w telefonie aplikację banku, kartę można szybko zastrzec również tam. Ile kosztuje zastrzeżenie karty? W większości banków zastrzeżenie karty płatniczej jest darmowe.

Co zrobić, gdy ukradli mi telefon? Liczy się czas

Jeśli stracimy także telefon komórkowy, warto jak najszybciej zablokować kartę SIM. W tym celu najprościej jest skontaktować się z infolinią operatora. Jak to jednak zrobić, kiedy nie mamy telefonu? Wszystko zależy od miejsca i sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy. Wówczas trzeba użyć innego telefonu, spróbować kontaktu przez internet lub poprosić o pomoc miejscowych.

Zobacz również: Nie znasz jeszcze triku z hotelową kartą? W ten prosty sposób “oszukasz” czytnik

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów za granicą? Kolejny przystanek – placówka dyplomatyczna

Kolejnym przystankiem, kiedy otrzymamy już zaświadczenie z policji, będzie polska placówka dyplomatyczna: ambasada lub konsulat. Tam otrzymamy tymczasowe dokumenty, które umożliwią między innymi powrót do kraju.

Jak odnaleźć najbliższą ambasadę lub konsulat? O tym gdzie znajdziemy taką placówkę informują najczęściej SMS-y, które otrzymujemy na powitanie po wjeździe do danego kraju. Dlatego też, na wszelki wypadek, nie warto usuwać tego typu wiadomości.

Jeśli w mieście, w którym przebywamy znajduje się taka placówka, należy natychmiast się do niej udać. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli w danym miejscu nie ma polskiego konsulatu lub ambasady. Wówczas mamy prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Sprawę załatwimy więc w konsulacie dowoln … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas wyłonić największe piłkarskie talenty w województwie śląskim
Następny artykułSI to doskonałe narzędzie hakerów. Czy pomoże również się przed nimi ochronić?