A A+ A++

W listopadzie 2021 roku do policjantów z Poznania zgłosiła się kobieta, która powiadomiła ich, że została okradziona w pociągu, do którego wsiadła w Sopocie. Pokrzywdzona przekazała, że sprawca ukradł z jej torebki portfel z pieniędzmi, dokumentami i kartami płatniczymi. Za pomocą skradzionej karty trzykrotnie próbował wypłacić z bankomatu pieniądze. Sprawca nie znał kodu PIN, więc nie udało mu się wypłacić żadnych środków. Ponadto próbował także zapłacić zbliżeniowo w sklepie, ale karta została wcześniej zablokowana przez system bankowy, więc tej transakcji również nie udało się dokonać.

Informacje zostały przekazane do sopockich policjantów. Funkcjonariusze sprawdzili otrzymane informacje oraz przeanalizowali monitoringi znajdujące się w Sopocie. Mundurowym udało się ustalić, że związek ze sprawą ma dwóch sprawców, którzy po tym, jak kobieta wsiadła do pociągu, stworzyli sztuczny tłok i przeciskającą się okradli pokrzywdzoną.

Policjanci ustalili tożsamość obu sprawców. Okazało się, że są to: 53- i 55-latek, którzy nie mają stałego miejsca pobytu i wcześniej byli już notowali za kradzieże kieszonkowe. Sopoccy policjanci wszczęli poszukiwania i 9 stycznia 53-latek i jego 55-letni wspólnik zostali zatrzymani na terenie Wrzeszcza przez gdańskich funkcjonariuszy.

Na podstawie zebranych dowodów policjanci z sopockiej komendy ogłosili zatrzymanym mężczyznom zarzut wspólnej kradzieży portfela z zawartością pieniędzy, dokumentów i kart płatniczych oraz cztery zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem.

Dziś policjanci doprowadzili podejrzanych do Prokuratury Rejonowej w Sopocie z wnioskiem o zastosowanie wobec mężczyzn środków zapobiegawczych.

Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia. Przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Popełnienie tych przestępstw w warunkach recydywy skutkuje tym, że sąd może wymierzyć karę zwiększoną o połowę.

Co zrobić, by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej?

• portmonetki i portfele trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni,
• większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni,
• nie trzymajmy przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne,
• zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach. Wsiadając do pociągu, tramwaju czy też autobusu, torebkę lub teczkę z pieniędzmi trzymajmy przed sobą,
• ważne jest prawidłowe noszenie torebki – zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki. W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą,
• w miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki.

-Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowrót Zastalu na parkiet, powrót “Miłego” do Zielonej Góry
Następny artykułKto trzyma pudełko na koperty? Ślubny savoir-vivre