A A+ A++

Dodatek do gazu 2022 to dofinansowanie dla właścicieli gospodarstw domowych, które są ogrzewane gazem. Aktualnie mogą oni skorzystać z dwóch rodzajów dopłat. W pierwszym przypadku brane pod uwagę jest kryterium dochodowe, w drugim nie. Koniec terminu składania wniosków o dodatek do gazu zbliża się wielkimi krokami, zatem wyjaśniamy, dla kogo są dopłaty do gazu i w jakiej wysokości przyznawane jest to świadczenie. Jak i gdzie składać wnioski?

Jakie są dopłaty do gazu w 2022 roku? Możliwości są dwie

Prognozy dotyczące cen gazu na najbliższe miesiące nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że nadchodząca zima będzie wyjątkowo trudna i dotkliwa dla wszystkich. Aby nieco ograniczyć skutki stale rosnących rachunków, rząd postanowił wprowadzić kolejne programy pomocowe w postaci dopłat do gazu.

Dla właścicieli gospodarstw domowych, którzy ogrzewają domy gazem, są dwie możliwości uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego:

  • dodatek do gazu ziemnego jako element rządkowej Tarczy Inflacyjnej w ramach dodatku osłonowego (uzależniony od dochodów);
  • dopłata do gazu dla gospodarstw domowych, którego źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Dodatek osłonowy na gaz. Dla kogo dopłata do gazu?

Dodatek osłonowy to jedno z narzędzi, które zapewnia Rządowa Tarcza Antyinflacyjna. Ma on zrekompensować rosnące ceny m.in. gazu szczególnie osobom o niskich miesięcznych dochodach.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Ważną informację stanowi fakt, że zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie zostają w tym przypadku wliczone do dochodu rodziny starającej się o wsparcie.

Ile wynosi dodatek osłonowy na gaz?

Dodatek osłonowy w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej przysługuje za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. Przyjęto następujące kwoty wypłat dodatku osłonowego:

  • 400 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
  • 600 złotych dla gospodarstwa 2- lub 3-osobowego;
  • 850 złotych dla gospodarstwa 4- lub 5-osobowego;
  • 1150 złotych dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 6 osób.

Wniosek o wypłacenie dodatku osłonowego można składać najpóźniej do 31 października 2022 r. Wnioski złożone po 31 października 2022 r. nie będą rozpatrywane. Od terminu jego złożenia zależy sposób i termin wypłacenia pieniędzy. Jeżeli wniosek został złożony do 31 stycznia 2022 r., dodatek osłonowy zostanie wypłacony w dwóch równych ratach – do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które złożą wniosek później, dostaną dodatek osłony wypłacony w 1 racie – do 2 grudnia.

Dopłaty do gazu LPG. Dla kogo jest to świadczenie?

Drugą możliw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSędziszowskie Przedszkole nr 1 walczy o nagrody. Potrzebuje pomocy internautów
Następny artykułKierowcy porozmawiają z FIA o Suzuce