Projektując lub modernizując dom bądź mieszkanie, jedną z kluczowych kwestii jest wybór systemu grzewczego. Można zamontować tradycyjne grzejniki lub postawić na nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Co będzie lepsze? Poznaj wady i zalety obydwu systemów i podejmij decyzję.
Tradycyjne grzejniki — zalety i wady systemu
Grzejniki są tradycyjną formą ogrzewania mieszkań i domów. Jednak nie da się ukryć, że coraz więcej osób rezygnuje z nich na rzecz ogrzewania podłogowego. Grzejniki mają to do siebie, że psują estetykę pomieszczenia, a także mogą powodować problem w jego aranżacji. Dlatego w nowoczesnych wnętrzach większą popularnością cieszy się podłogówka.
Na grzejnikach gromadzi się również kurz i roztocza, które są stale unoszone przez ruch ciepłego powietrza. Wpływa to na obniżenie jakości powietrza wewnątrz mieszkania czy domu. Oprócz tego grzejniki nie zapewniają optymalnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Oczywiste jest to, że im bliżej kaloryfera, tym jest cieplej, a im dalej, tym chłodniej.
Jednak tradycyjne grzejniki są zdecydowanie tańszym systemem grzewczym niż podłogówka. Ich montaż również jest o wiele łatwiejszy i szybszy. Co więcej, stosunkowo łatwo je wymienić i naprawić instalację, jednak należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Grzejniki umożliwiają również szybką regulację temperatury.
Ogrzewanie podłogowe — zalety i wady systemu
Ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. podłogówka ma zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim system ten rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi, dzięki czemu za jego pomocą łatwiej uzyskać jednorodną temperaturę w pomieszczeniu. Podłogówka w odróżnieniu od grzejników pracuje przy niższych temperaturach, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, szczególnie jeśli współpracuje z innymi nowoczesnymi źródłami ciepła np. pompą ciepła.
Oprócz tego system ten generuje mniejsze straty ciepła, ponieważ emituje ciepło bezpośrednio w miejscu, gdzie jest potrzebne, czyli u podstawy pomieszczenia. Grzejniki działają na podstawie konwekcji — ciepłe powietrze unosi się ku górze, tam zostaje wychłodzone i wraca ku podłodze. Przez to najcieplej jest w górnej części pomieszczenia, która nie jest użytkowana.
Czytaj też: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie, nie tracąc na komforcie? To nie takie trudne
Niestety montaż ogrzewania podłogowego jest dużo droższy i o wiele bardziej skomplikowany niż montaż systemu grzewczego z grzejnikami. Dodatkowo nawet niewielkie usterki mogą być trudne w naprawie i kosztowne. Jest to więc stosunkowo lepsze rozwiązanie, jednak wymaga większych nakładów finansowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS