Polska wydała na dopłaty, zasiłki, bony oraz inne subsydia prawie najwięcej pieniędzy wśród państw Unii Europejskiej w porównaniu do PKB na mieszkańca wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tylko cztery kraje obciążyły budżet bardziej niż Polska.
Polska poniosła jedne z najwyższych kosztów budżetowych na mechanizmy wsparcia gospodarstw domowych wśród państw Unii Europejskiej w trakcie kryzysu energetycznego na przełomie 2022 i 2023 roku liczone jako proc. PKB. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomicznych koszt polskich programów wsparcia w latach 2022-2023 jest szacowany na 3,6 proc. PKB, czyli ok. 1550 dolarów (6260 zł) na mieszkańca rocznie.
Tylko cztery kraje w UE wydały więcej pieniędzy na dopłaty do energii w relacji do PKB na jednego mieszkańca. Wśród nich jest: Malta (5,6 proc.), Francja (4,3 proc.), Słowacja (4,2 proc.) i Austria (4,1 proc.).
Kraje Unii Europejskiej wydały w 2022 r. ponad 360 mld euro na wsparcie gospodarstw domowych w walce z kryzysem energetycznym. W tym celu uruchomiono 280 programów. Najczęstszymi formami wsparcia były bezpośrednie transfery dla gospodarstw (bony, zasiłki, subsydia) oraz obniżka podatków na energię dla odbiorców końcowych. Koszt programów pomocowych w latach 2022-2023, średnio na poziomie 2,4 proc. PKB. Najniższy wskaźnik osiągnęła Dania – 0,37 proc. PKB – podaje PIE, powołując się na dane Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).
Trudności z płatnościami za energię
Z raportu PIE wynika, iż 6,9 proc. gospodarstw domowych w UE deklaruje, że w 2022 r. zalegało z rachunkami za media z przyczyn finansowych. Z kolei wśród Polaków 4,9 proc. ankietowanych deklarowało w 2022 r., że było w stanie ogrzać mieszkania, natomiast 4,5 proc. wskazywało, że zalega z rachunkami za energię.
“Subiektywne ubóstwo energetyczne, czyli deklarowana niemożliwość dostatecznego ogrzania domu, wzrosło w Polsce w 2022 r. o 1,7 pkt. proc. r/r. Najwięcej ubogich energetycznie gospodarstw domowych przybyło w Rumunii (wzrost o 5,1 pkt. proc. r/r), Francji (wzrost 4,9 pkt. proc. r/r) i Niemczech (3,3 pkt. proc.).” – podają autorzy raportu PIE.
DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS