Liczba wyświetleń: 75
„Czy Ministerstwo Cyfryzacji zna koszty wprowadzenia w życie zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, jakie będą, musieli ponieść przedsiębiorcy w tym z sektora MŚP?” – takie pytanie zadaje Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl Krzysztofowi Gawkowskiemu wicepremierowi, ministrowi cyfryzacji.
Jednocześnie Federacja przygotowała raport w zakresie znajomości projektowanych przepisów przez przedsiębiorców. Raport obejmuje także zagadnienia dotyczące kosztów wprowadzenia w życie zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odnoszący się do sektora gospodarowania odpadami.
Podsumowując raport, całościowe koszty związane z koniecznością wymiany sprzętu producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka u jednego przedsiębiorcy można oszacować na poziomie 380 620 PLN w pierwszym roku, natomiast w ciągu 5 lat kwota ta może wynosić 594 300 PLN.
W oparciu o zebrane na podstawie ankiet dane dotyczące potencjalnych kosztów wymiany sprzętu i oprogramowania pochodzącego od dostawców wysokiego ryzyka, a także kosztów związanych z serwisem i wsparciem technicznym dla nowo zakupionych produktów pochodzących od firm z terenu UE i NATO można przyjąć, że szacunkowa kwota dla jednego przedsiębiorcy może wynieść blisko 900 tys. PLN netto w pięcioletniej perspektywie.
Przykładowo według danych zawartych w Ocenie Skutków Regulacji podmiotów z branży gospodarowania odpadami, na których będzie mieć wpływ nowelizacja, jest obecnie 276, co po przemnożeniu przez wartość finansową skutku dla jednego przedsiębiorcy daje kwotę ponad 248 mln PLN netto. Jednak odnosząc się do sektora gospodarowania odpadami z danych, które posiada Federacja, wynika, że w Polsce działa łącznie ponad 8865 firm, z których ponad 1500 zatrudnia więcej niż 50 pracowników, więc koszty mogą być jeszcze większe.
Natomiast na pytanie „Czy znane są Pani/Panu konsekwencje dla przedsiębiorców wprowadzenia ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji?” 71,9% przedsiębiorców odpowiedziało, że nie, a tylko 28,1%, że wie o konsekwencjach.
Źródła: Przedsiębiorcy.pl, PAP-MediaRoom.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS