A A+ A++

Okres letni to czas, kiedy na rynek trafiają świeże, sezonowe warzywa i owoce. W związku z tym, straż miejska oraz inspektorzy z różnych agencji intensyfikują swoje działania kontrolne, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów i uczciwość handlu. Kontrole odbywają się na straganach, bazarach, rynkach hurtowych oraz w sklepach i supermarketach. Wszystko po to, by upewnić się, że sprzedawcy przestrzegają przepisów, a sprzedawane produkty są bezpieczne i prawidłowo oznakowane.

Fot. Shutterstock

Wraz z rozpoczęciem sezonu na świeże warzywa i owoce, straż miejska przystąpiła do intensywnych kontroli straganów i bazarów. Głównym celem tych działań jest weryfikacja, czy sprzedawcy posiadają legalne wagi oraz odpowiednie zezwolenia na prowadzenie działalności.

Strażnicy sprawdzają, czy każda waga używana do sprzedaży posiada tabliczkę znamionową oraz aktualną legalizację. Legalizacja wag jest niezbędna, aby zapewnić, że urządzenia pomiarowe działają prawidłowo i że sprzedawca nie oszukuje klientów. W przypadku stwierdzenia braku odpowiednich zezwoleń, handlarz musi przerwać sprzedaż do momentu uzyskania wagi z wymaganymi uprawnieniami oraz zapłacić mandat, który może wynieść od 20 zł do 500 zł.

Straż miejska przypomina na swojej oficjalnej stronie, że sprzedawcy mają obowiązek:

  • Uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), chyba że prowadzą działalność rolniczą jako osoby fizyczne,
  • Uzyskać zgodę zarządcy terenu, na którym zlokalizowane jest stoisko (np. ZDM dla dróg publicznych, administracja osiedla dla terenów osiedli mieszkaniowych),
  • Korzystać z wag i odważników posiadających aktualne cechy legalizacji,
  • Umieścić cenę na każdym oferowanym do sprzedaży produkcie w widocznym miejscu.

Kontrole na rynkach hurtowych

Oprócz straganów i bazarów, kontrole prowadzone są również na rynkach hurtowych. Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, ogłosił, że inspektorzy odwiedzają takie miejsca jak np. Rynek Hurtowy Kraków-Rybitwy, aby sprawdzić, czy sprzedawane produkty są odpowiednio oznaczone.

Głównym celem tych kontroli jest upewnienie się, że żywność przeznaczona do sprzedaży jest bezpieczna i pochodzi z legalnych źródeł. Inspektorzy weryfikują, czy produkty są właściwie oznakowane, zwłaszcza pod względem pochodzenia. Jak podkreślił wiceminister Kołodziejczak, ważne jest, aby konsumenci mieli pewność, że kupują polskie produkty, a nie zagraniczne towary podszywające się pod krajowe.

Kontrole w sklepach i supermarketach

W ostatnim tygodniu maja inspektorzy planują rozszerzyć swoje kontrole na sklepy i supermarkety. W przeciwieństwie do kontroli straży miejskiej, które skupiają się na legalizacji wag i zezwoleniach, inspektorzy w sklepach będą sprawdzać jakość i oznakowanie produktów.

Chodzi o to, by konsumenci mieli pewność, że kupowana żywność jest bezpieczna i pochodzi z deklarowanych źródeł. Przykładowo, inspektorzy sprawdzają, czy importowane ziemniaki nie są podawane jako polskie, co może wprowadzać klientów w błąd.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To jest zła droga”. Kosiniak-Kamysz krytykuje pomysł Trzaskowskiego
Następny artykułWarszawa ma najlepszą komunikację w Polsce i w tej części Europy? Eksperci z różnych miast o słowach Trzaskowskiego