W woj. małopolskim jakiś czas temu doszło do niespodziewanego znaleziska. Wędkarz, który wybrał się na ryby nad Rabę, natknął się na pokaźnych rozmiarów kość. Już wtedy podejrzewano, że należała ona do jakiegoś dinozaura lub mamuta. Teraz wiadomo już, czyje to szczątki — udostępniono wyniki badań.
W maju br. wędkarz z Małopolski przypadkowo odkrył ogromną kość. Szczątki leżały częściowo zagrzebane na brzegu rzeki Raby, widać było tylko wierzch kości. Wędkarz postanowił zgłosić znalezisko — na miejscu pojawiła się policja oraz OSP Książnice i teren został zabezpieczony.
– Wszystko wskazuje, że na terenie gminy Gdów odnaleziono kość zwierzęcia żyjącego wiele setek, a nawet tysięcy lat temu! — podało wtedy OSP Książnice.
Informację o odkryciu przekazano do Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który przekazał, co dalej. Ustalono sposób zabezpieczenia kości, a niedawno przeprowadzone zostały jej badania. Wyniki są jednoznaczne — kość, która od początku kojarzona była z prehistorycznymi stworzeniami, rzeczywiście należała do jednego z nich. Są to bowiem szczątki mamuta i liczą ok. 13 tys. lat.
Mamuty zamieszkiwały w plejstocenie spory obszar, także tereny obecnej Polski, co widać po śladach znajdowanych co jakiś czas w różnych częściach kraju. Kość odkryta w Książnicach to tylko jeden z licznych przykładów tego typu znalezisk.
Między innymi właśnie na terenie Małopolski odnajdywano już wcześniej ślady mamutów, zarówno podczas badań archeologicznych, jak i przypadkiem. Przykładem jest choćby słynne stanowisko w Krakowie, gdzie odkryto kości zwierząt upolowanych przez łowców zamieszkujących te ziemie około 27-29 tys. lat temu. Na obszarze stanowiska udokumentowano szczątki ok. 113 tych zwierząt. Co natomiast udało się ustalić na temat kości znalezionej przez wędkarza nad Rabą?
– Kość znaleziona w Książnicach jest kością udową mamuta. Należała do dorosłego osobnika, ponieważ … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS