Ogrodnik to pracownik odpowiedzialny za stworzenie projektu aranżacji ogrodów prywatnych i publicznych, a następnie realizację tego projektu i pielęgnację. Projekt zagospodarowania ogrodu ma na celu wydobycie jego walorów wizualnych, spełnienie oczekiwań artystycznych wedle życzeń klienta oraz dodanie mu pewnych użytkowych plusów. Ogrodnik musi uwzględnić wiele czynników – stopień nasłonecznienie, rodzaj gleby, ukształtowanie terenu i wielkość ogrodu. Następnie dobiera odpowiednie mieszanki nasion traw, kwiaty, sadzonki, krzewy oraz elementy dekoracyjne. Także te nieruchome jak głazy czy kostkę brukową. Gdy ogród już jest gotowy, zadaniem ogrodnika jest regularne dbanie o niego poprzez przycinanie trawy, doglądanie roślin, przycinanie krzewów, stosowanie ekologicznych lub chemicznych nawozów i specyfików ochrony roślin. Częściowo obowiązki zawodowe ogrodnika mieszają się z zawodami pokrewnymi – greenkeeperem lub arborystą.
Ogrodnik – wymagania zawodowe
Podstawową kompetencją do takiej pracy jest pasja, zamiłowanie do pracy w ogrodzie, ale też i zmysł artystyczny i estetyczny. To jednak nie wszystko, gdyż ogrodnik musi biegle znać rodzaje gleb, sposoby jej zastosowania, znajomość zasad wysiewu i pielęgnacji trawy, kwiatów czy drzew. Tego typu przygotowanie daje już szkoła średnia – szkoła branżowa I stopnia w zawodzie ogrodnik albo technikum rolnicze. Wiele umiejętności i wiedzy zyskać można także w ramach certyfikowanych kursów. Największe szanse na rynku pracy i najbardziej ambitne projekty otrzymują jednak profesjonalni ogrodnicy z wyższym wykształceniem rolniczym lub z architektury krajobrazu. To praca dla osób cierpliwych, dokładnych, sumiennych, mających poczucie obowiązku i zdolności manualne.
Więcej o tym jak zostać ogrodnikiem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/ogrodnik-jak-zostac-i-charakter-pracy/.
Ogrodnik – warunki pracy
Głównym miejscem pracy ogrodnika jest oczywiście sam ogród. Tam dokonuje wysiewu i pielęgnacji roślin. Sporo czasu jednak spędza w biurze lub swoim domu na opracowywanie projektów zarówno pod konkretnego klienta, lub na sprzedaż. Oprócz tego na jego głowie może być zakup materiałów, nasion albo narzędzi. Praca odbywa się zatem w dużej mierze na świeżym powietrzu, w nie zawsze regularnych godzinach i w otoczeniu zmiennej aury.
Ogrodnik – zatrudnienie i zarobki
Ogrodnik pracować może w specjalistycznych firmach ogrodniczych, sklepach botanicznych, hurtowniach albo w biurach projektowych. Zawód ten jest dość wdzięczny dla zwolenników samodzielnie działalności gospodarczej i freelancerów. Zarobki ogrodnika uzależnione są od miejsca pracy i formy zatrudnienia oraz poziomu skomplikowania projektów. Przeciętnie zarobki wynoszą 2000 – 3000 zł brutto.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS