Zyskuje popularność na całym świecie – ale czy rzeczywiście jest tak korzystne dla nas samych i dla przestrzeni miejskiej? Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego wyjaśniają, jakie korzyści daje miejskie ogrodnictwo i od czego trzeba zacząć, jeśli chcemy stworzyć taki miejski ogród.
Miejskie ogrodnictwo niesie ze sobą szereg korzyści: zdrowotnych, środowiskowych, społecznych i urbanistycznych. Pomaga również zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne i żywnościowe, zwłaszcza w czasach zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych, kryzysów gospodarczych i zerwanych łańcuchów dostaw – oczywiście o ile nie uprawiamy roślin w silnie zanieczyszczonej okolicy, o czym warto się wcześniej upewnić. Ale nawet jeśli tak jest – to na takim terenie można uprawiać rośliny ozdobne, a takie ogród także sprzyja poprawie komfortu psychicznego życia codziennego, umożliwiając ucieczkę od wszechogarniającego zgiełku cywilizacyjnego i szybkiego tempa życia.
Zapewne gdyby nie pandemia koronawirusa, zakaz wychodzenia z domów i czasowy zakaz wstępu do lasów czy parków – pewnie byśmy jeszcze długo sobie nie uświadamiali, jak bezcenną i niezaprzeczalną wartością jest kontakt z naturą, szczególnie na gęsto zaludnionych terenach miejskich. To ona sprawiła, że pojawiające się już wcześniej ogrody miejskie stają się coraz bardziej powszechne, także w postaci ogrodów społecznych.
Trend stał się tak silny, że Uniwersytetem Przyrodniczy w Poznaniu uruchamia interdyscyplinarne studia podyplomowe Miejskie ogrodnictwo.
– Absolwenci będą potrafili w holistyczny sposób spojrzeć na krajobraz miasta i zrozumieć jego złożoność oraz dostrzec ład przestrzenny i określić rolę miejskiego ogrodnictwa w tkance miejskiej – tłumaczy dr Jolanta Lisiecka, kierowniczka studiów podyplomowych. – Będą mieli świadomość, że miejskie tereny zieleni to nie tylko urządzone parki, ale także tereny o zupełnie innym charakterze np. uprawy ogrodnicze, zielona akupunktura miasta, czy obszary tzw. czwartej przyrody. Będą też świadomi znaczenia zieleni miejskiej dla poprawy komfortu życia ludzi oraz będą potrafili zaplanować w zgodzie z naturą niewielką przestrzeń ogrodu użytkowego w mieście, korzystając z najnowszych trendów w projektowaniu. Ponadto posiądą umiejętność odpowiedniego doboru roślin do określonych warunków ekosystemu miasta oraz zasad ich pielęgnacji. Zrozumieją potrzebę i poznają sposoby retencjonowania wody opadowej. Zdobędą wiedzę służącą obiektywnej ocenie otaczającej ich przestrzeni miejskiej oraz będą potrafili rozpoznać potencjalne zagrożenia dla zieleni w mieście, a także wskazać rozwiązania odpowiednie dla zaistniałych problemów.
Uczestnicy uzyskają wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej, aspektów prawnych, ekonomicznych i społecznych środowiska miejskiego, gleboznawstwa i podłoży uprawowych, sztuki projektowania ogrodów, pielęgnacji i ochrony roślin. Taka wiedza przyda się nie tylko osobom prywatnym, którym marzy się miejski ogród, ale także przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej, spółdzielniom czy wspólnotom mieszkaniowym, projektantom, ekologom czy urbanistom – może dzięki temu wreszcie w naszych miastach będzie mniej wygolonych do zera trawników, a więcej kwietnych łąk…?
Ostatnio dodane:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS