A A+ A++

W połowie lutego wkroczymy w okres przejściowy łączący zimę z wiosną. W tym czasie dni wyraźnie się już wydłużają, bywa jeszcze mroźno ale też nierzadko następuje odwilż.

Zapowiadane, na drugą połowę lutego, silne mrozy mogą niestety wpłynąć niekorzystnie na rośliny. Na przezimowanie roślin wpływ ma nie tylko stopień wrażliwości na mróz poszczególnych gatunków, ale też cały szereg innych czynników. Zbyt późne nawożenie azotem o czym często przypominam, długa, ciepła i sucha jesień nie dająca roślinom szans na zahartowanie czy brak okrywy śnieżnej.

Mróz bywa też przyczyną wystąpienia zjawiska suszy fizjologicznej, która dla wielu roślin jest groźniejsza, niż sam mróz.  Wydawałoby się, że zimą rośliny śpią i nie potrzebują wody, ale nie jest to prawda, głównie w przypadku roślin zimozielonych, które zatrzymują liście na zimę (np. iglaki,  różaneczniki, bukszpany). Liście tych roślin przez cały rok odparowują wodę przez tzw. aparaty szparkowe. Wprawdzie parowanie zimą jest słabsze niż o innych porach roku, ale nadal się odbywa. Kiedy jednak zimą ziemia jest zamarznięta, woda znajdująca się w glebie staje się niedostępna dla roślin i nie mogą z jej pomocą uzupełnić utraconej wilgoci. W konsekwencji cierpią z powodu suszy, a ich liście więdną i zasychają.

Zjawisku możemy zapobiec, systematycznie podlewając rośliny jesienią i ściółkując glebę (np. korą, liśćmi). Gdy występują bezśnieżne, suche zimy, podczas odwilży, zalecane jest podlewanie roślin zimozielonych. Zamarznięte i wysuszone podłoże, przyczynia się do masowego zamierania roślin. W Polkowicach z taką sytuacją spotkaliśmy się kilkanaście lat temu. Wówczas w czasie zimy zamarło wiele zimozielonych roślin okrywowych i krzewów iglastych.

Zima trawa nadal, ale już pod koniec lutego, podczas bezmroźnych dni, można rozpocząć wykonywanie cięć odmładzająco – formujących drzew i krzewów kwitnących latem i jesienią.

Nie tniemy roślin które wytworzyły pąki kwiatowe jesienią ubiegłego roku i będą kwitnąć wiosną. Do takich należą m.in. forsycje, lilaki, pigwowce, tawuły wczesne, głogi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMSI MPG ARTYMIS 343CQR – 34-calowy monitor VA z odświeżaniem 165 Hz, trybem HDR i obsługą konsoli PlayStation 5
Następny artykułSpurek nie ustaje w walce. “Ryby mają swoje prawa”