A A+ A++

Dbając o nasze zdrowie spożywajmy owoce, najlepiej świeże, a jeszcze lepiej – z własnego ogródka. Dostępność wielu gatunków o mniejszej intensywności wzrostu, czy też bylin pozwala na stworzenie owocowego gaju nawet na niewielkim obszarze.

Autor: housemarket.pl 12 kwietnia 2021 16:52

W kwestii doboru gatunków niech wyznacznikiem będą możliwości przestrzenne, ale także preferencje kolorystyczne czy smakowe. Wybór jest ogromny – od popularnych truskawek czy malin, przez jabłonie i grusze, do bardziej egzotycznej pigwy czy kiwi.

Pamiętajmy, że aby wytworzyć pięknie wybarwione owoce rośliny potrzebują dużej ilości światła i wody, dlatego na owocowy zakątek przeznaczmy dobrze nasłonecznione miejsce oraz zadbajmy o możliwość nawadniania roślin (szczególnie w okresie od kwitnienia do wytworzenia owoców). Gleba pod uprawę powinna być dobrze odchwaszczona i spulchniona.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rośliny owocowe najlepiej sadzić wiosną lub jesienią: wykopujemy dołek, którego dno wykładamy kompostem lub obornikiem, umieszczamy bryłę korzeniową i przysypujemy ją żyzną ziemią. Po posadzeniu trzeba dobrze ucisnąć glebę wokół rośliny i obficie ją podlać. W kolejnych latach, wiosną i jesienią, należy zasilać drzewa i krzewy nawozami wieloskładnikowymi. Dobrym rozwiązaniem w uprawie mniejszych krzewów i bylin jest zastosowanie ściółki w postaci słomy, czarnej folii lub włókniny. Pozwala to na utrzymywanie wilgoci w strefie korzeniowej, ogranicza wzrost chwastów, a w przypadku bardzo niskich roślin utrzymuje owoce w czystości.

Poziomka czy truskawka?

Dla początkujących, którzy pierwszy raz próbują sił w produkcji owoców we własnym ogrodzie najlepsze będą bardziej „przyziemne” rośliny, takie jak poziomki (Fragaria vesca L.) czy truskawki (Fragaria x ananasa). Świeżo zebrane owoce są warte niewielkiego wysiłku potrzebnego do ich uprawy. Dodatkową ozdobę tych roślin stanowią białe, a u niektórych gatunków różowe kwiaty.

Poziomki nie są kłopotliwe w uprawie – rosną dobrze zarówno na słońcu jak i w lekkim zacienieniu i owocują nieustannie od lata do jesieni. Kilkuletnie kępy poziomek możemy dzielić, uzyskując kolejne rośliny.

CZYTAJ TEŻ: ZRÓWNOWAŻONY OGRÓD – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Krewniaczki poziomek – truskawki owocują nieco krócej, ale uwielbiamy je wszyscy i niecierpliwie czekamy na pierwsze okazy. Do wyboru mamy wiele odmian – od tradycyjnej ‘Senga Sengana’ czy ‘Elsanta’ po odmiany typu ‘Albion’, które można sadzić w wiszących pojemnikach. Te ostatnie wytwarzają bardzo długie owocujące pędy, a ponadto powtarzają owocowanie. Rośliny truskawek wytwarzają charakterystyczne rozłogi, przez co mocno się rozrastają. Rozłogi należy przycinać, by poprawić owocowanie, ale powstające na nich małe rośliny mogą stanowić materiał do odnowienia plantacji (co 3-5 lat).

Na jagody

Krzewy jagodowe to świetne źródło świeżych owoców. Jagody to nie tylko owoce stanowiące nadzienie popularnych drożdżówek – do tej grupy zalicza się szereg roślin wytwarzających mięsiste owoce z drobnymi nasionami. Oprócz borówki czernicy (popularnej „jagody”) czy borówki amerykańskiej do krzewów jagodowych możemy zaliczyć porzeczki i agrest.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczerba wpadł w furię i grozi policjantowi: Ustalę nazwisko
Następny artykułPrzejęcie Polski Press przez Orlen wstrzymane!