A A+ A++

Czternasty sezon działalności ogrodu to aż czterdzieści nowych atrakcji dla zwiedzających. Ich przygotowanie trwało przez całą zimę i było możliwe w ramach projektu „Zimowy Ogród Doświadczeń” finansowanego ze środków unijnych oraz Gminy Miasta Kraków. – W nawiązaniu do tytułu projektu powstały obiekty, które mają za zadanie objaśnianie zjawisk związanych z zimą. Dwie z tych atrakcji – tor saneczkowy i curling – publiczność zna już z ubiegłego sezonu. Pozostałe, tj. “Model lawiny śnieżnej” czy „Armatka śnieżna”, będą podstawą do organizacji warsztatów zimą – mówi Edyta Gajewska, rzeczniczka Muzeum Inżynierii Miejskiej, pod którego opieką znajduje się Ogród Doświadczeń. 

Dwoje na huśtawce

Zimę, na szczęście, mamy już za sobą. Jakie atrakcje czekają na nas latem?

Nowości pogrupowano w trzech strefach: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” i „Piaskowa planeta”. W pierwszej z nich największą popularnością będzie cieszyć się zapewne sześciometrowa rakieta wyposażona w przyrządy nawigacyjne.

– Umiejscowione na niej zjeżdżalnie, o różnych kształtach, będą demonstrować właściwości brachistochrony, czyli krzywej najszybszego spadku. Nie zabraknie też nowych huśtawek, które poza tym, że pokazują różne ciekawe właściwości fizyczne, dają użytkownikom masę radości. Pojawi się huśtawka sprężona, na której dwoje huśtających znajduje się obok siebie. Jest też coś dla „singli” – huśtawka sprzężona z ciężarem, który przejmie funkcje partnera w huśtaniu i da niesamowity efekt przekazu energii od bezwładnego obiektu – zdradza Gajewska. 

Ogród Doświadczeń Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Sprawdź, ile masz siły

Amatorzy sportu powinni odwiedzić „Naukową siłownię”. Tutaj przekonają się, jak silne jest ludzkie ciało oraz jak bardzo w treningach mogą pomóc odpowiednio wykorzystywane prawa fizyki.

– Podniesienie ogromnego ciężaru nie stanowi problemu, jeśli dysponuje się ramieniem o długości aż 15 m. Będzie można sprawdzić swój czas reakcji, przekonać się, ile ważą przedmioty na różnych planetach, sprawdzić siłę swojego ciosu czy przetestować swoje możliwości sprinterskie – wylicza rzeczniczka MIM. 

Najmłodsi goście i wszyscy o zdolnościach artystycznych będą zapewne zachwyceni „Piaskową planetą”, miejscem, w którym mile widziana jest wyobraźnia przestrzenna. – Atrakcją jest tu koparka, a także klocki i rury, z których można tworzyć piaskowe rzeźby. Satysfakcję młodym odkrywcom przyniesie tworzenie figur Lissayous: tworzy je suchy piasek nasypany do metalowego pojemnika podczas przechylania go pod różnym kątem. 

Na terenie ogrodu można też śmiało urządzić bezpieczny piknik. Wystarczy zabrać ze sobą koc i prowiant, a potem cieszyć się zielenią. 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (al. Pokoju 68) jest czynny codziennie od godz. 10 do 21. Bilety w cenie 11 zł (ulgowy) i 13 zł (normalny) do nabycia na stronie bilety.mim.krakow.pl. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWytęż oko, nastaw ucho – i rozsmakuj się w Krakowie!
Następny artykułOstatni dzień na składanie projektów w VIII edycji BO