Zespół Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej to jedna z dziesięciu placówek w Metropolii, które zostały zakwalifikowane do drugiej edycji projektu Ogrody Deszczowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Ogród deszczowy w Zespole Szkół nr 7
W ramach projektu uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach, których zwieńczeniem było utworzenie ogrodu deszczowego.
– Uczniowie wzięli udział w prelekcji i grze terenowej, nabywając wiedzę, w jaki sposób wykorzystać wody opadowe, jakie dobrać podłoże i gatunki roślin, aby stworzyć ogród deszczowy. Następnie pod czujnym okiem przedstawiciela Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii — Michała Adamczyka oraz ekspertów ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego — Agnieszki Szyszki, Natalii Zdrzałek, Marty Cofały i Pawła Wójcika, młodzież przystąpiła do tworzenia ogrodu deszczowego na terenie naszej szkoły. Teraz uczniowie Zespołu Szkół nr 7 mogą dbać o swój wspaniały ogród deszczowy, jednocześnie propagując ideę błękitno-zielonej infrastruktury i racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi – przekazała Joanna Szwajnoch, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej.
Ogród deszczowy gromadzi wodę opadową
Warto dodać, że ogród deszczowy gromadzi wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio z dachów. Dzięki specjalnie dobranej donicy lub zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, pomaga w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawia, że roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Ponadto ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i poprawia estetykę otoczenia, a dzięki roślinom hydrofitowym również oczyszcza wodę.
Ogrody Deszczowe GZM
Pierwsza edycja Programu zakończyła się w maju tego roku i uczestniczyło w nim dziewięć placówek oświatowych z ośmiu miast, a łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 225 uczestników.
W tej edycji wzięły udział dzieci ze:
- Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Świętochłowicach.
- Stowarzyszenia Nasza Dobra Szkoła w Katowicach,
- Zespołu Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu,
- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum w Siemianowicach Śląskich,
- Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu,
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach,
- Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie,
- Stowarzyszenia GTW z Gliwic,
- Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Piekarach Śląskich.
Warsztaty składały się z części teoretycznej i części praktycznej. W trakcie warsztatów poruszono zagadnienia: dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe, jaką rolę pełnią w adaptacji do zmian klimatu i wpływie na bioróżnorodność. Dodatkową aktywnością była gra terenowa. Następnie uczestnicy zakładali ogród deszczowy w pojemniku. Ostatnim elementem prac nad budową ogrodu deszczowego było sadzenie roślin. Do projektu wybrano gatunki dobrze tolerujące zmiany poziomu wody.
Głównym celem tego typu projektów są działania edukacyjne wśród mieszkańców GZM, które mają również wzbudzać zainteresowanie wokół realizacji przedsięwzięć z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, wspomagających adaptację do zmian klimatu oraz poprawę gospodarowania wodami opadowymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS