A A+ A++

Choć ograniczenie produkcji plastiku jest potrzebne, wbrew obiegowej opinii inne rodzaje opakowań, jak szkło, tektura czy metal, nie wpływają korzystnie na środowisko.

Partner odcinka cyklu:

Ich wytworzenie, transport i ostatecznie recykling generują znacznie więcej gazów cieplarnianych niż te same procesy dla tworzyw sztucznych.

Dlatego z tworzyw należy korzystać, ale mądrze!

Pierwsze wyzwanie to zmniejszanie gramatury opakowań. Dzięki ciągłym badaniom, butelki o mniejszej wadze zachowują dokładnie tę samą funkcjonalność, co ich pierwowzory.

Istotną kwestią jest stosowanie w zakładzie produkcyjnym obiegu zamkniętego i wykorzystywanie w produkcji materiału PIR (Post Industrial Recycling – recykling odpadów poprodukcyjnych, red.).

Natomiast plastiku, który już trafił na rynek, należy w miarę możliwości ponownie użyć, na przykład w butelkach z tworzyw r-PET i r-HDPE. Te pierwsze wykorzystywane są głównie do napojów i kosmetyków, te drugie – do przechowywania płynnych środków czystości czy olejów.

Zbierany selektywnie materiał jest przetwarzany, a odzyskany surowiec dodaje się do czystego tworzywa jako materiał PCR (Post Consumer Recycling) i ponownie wykorzystuje w produkcji.

Producenci są zobligowani, by materiał po odzysku miał takie same lub bardzo zbliżone parametry do czystego tworzywa – zarówno chemiczne, mechaniczne, jak i mikrobiologiczne.

W pewnym stopniu zapewnia to atest producenta tworzywa, ale oczywiste jest, że należy przeprowadzić badania potwierdzające zgodność właściwości danej butelki z dodatkiem PCR z założeniami dla czystego tworzywa.

W MPS International przeprowadzamy badania migracji globalnej i specyficznej, potwierdzające bezpieczeństwo materiału dla produktu kosmetycznego oraz przeprowadzamy testy kompatybilności na tym materiale.

Dzisiaj pracujemy nad tym, aby zwiększyć ilość r-PET w produkcji. Obecnie wyzwaniem jest wprowadzenie r-HDPE do wyrobów kosmetycznych. Wynika to z faktu ograniczonej dostępności tego tworzywa z odpowiednimi certyfikatami.

Rynek tworzyw do produkcji opakowań kosmetycznych oferuje także materiał pozyskiwany z etanolu z trzciny cukrowej. To materiał odnawialny, alternatywa dla polietylenu petrochemicznego. Jego produkcja i … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMK: Polska łączy kraje bałtyckie – „Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej” podpisana (komunikat)
Następny artykułMazda daje drugie życie MX-5 pierwszej generacji. Nowe części u dilerów