Zdrowie Mamy jest kluczowe dla rodziny, którą tworzy bez względu na to, czy Mama ma 30 czy 80 lat. Z okazji Dnia Matki razem z Amazonkami przypominamy Mamom o badaniach profilaktycznych ważnych dla ich zdrowia. Choroba wcześnie wykryta może być skutecznie leczona. Pamiętamy także o pozostałych kobietach. Federacja Stowarzyszeń Amazonki po raz drugi organizuje ogólnopolską akcję „Badamy nie tylko mamy”. 25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi.
Rak piersi to dominujący wśród kobiet rak, który charakteryzuje się w ciągu minionego półwiecza stale rosnącą zachorowalnością. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Ryzyko zachorowania na raka piersi dla przeciętnej kobiety wynosi ok. 10-15 % w trakcie całego życia. Dla porównania ryzyko raka jajnika – 1%. Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych chorych. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek. Obecnie liczba diagnozowanych kobiet przekracza 24 tysiące. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać.
Ważna jest profilaktyka:
samobadanie piersi
mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lata (zmiana od 1 listopada 2023 r.)
USG piersi lub mammografia na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog) – jeśli nie kobieta kwalifikuje się do programu profilaktyki raka piersi.
Ze statystyk wynika, że na raka piersi choruje coraz więcej kobiet poniżej 50. r.ż. – w 2021 r. było ich 6 060, a w 2022 r. 7 307. W Polsce choruje także coraz więcej Seniorek po 65 r.ż. – w 2022 zachorowało ich 12 617, czyli o 1000 więcej niż w 2021 r.
W Łódzkiem w 2023 roku wykonano 1834 zabiegi mastektomii, czyli usunięcia piersi z powodu raka piersi, w tym 47 profilaktycznych mastektomii, u kobiet genetycznie obciążonych ryzykiem zachorowania na raka piersi.
– Profilaktykę raka piersi można porównać do sportu. W sporcie możemy osiągać najlepsze wyniki tylko, gdy regularnie trenujemy. Podobnie jest z profilaktyką, jej złote zasady to samobadanie co miesiąc, wykonywanie mammograficznych badań przesiewowych, USG zgodnie z zaleceniami lekarza oraz badanie piersi przez ginekologa. Serdecznie zapraszam do dołączenia do akcji „Badamy nie tylko mamy” stacjonarnie lub online, by dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać swoje piersi – podsumowuje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki i mistrzyni Polski w wioślarstwie.
Gdzie się badać
W Łódzkiem są 24 pracownie mammograficzne i 40 mammobusów, które każdego dnia odwiedzają także najmniejsze miejscowości. Lista postojów mammobusów jest tutaj: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach.
Mammografia to krótkie i bezbolesne badanie, które każdej kobiecie może uratować życie, bo za pomocą promieni rentgenowskich można wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.
Lista placówek, gdzie można zrobić mammografię w Łodzi jest pod tym adresem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&miejscowosc=1061011,0957650&specjalizacja=1243
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS