A A+ A++

W maju w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, honorującej dziennikarzy i media zaangażowane w służbę Polonii. To już 13. edycja tego prestiżowego konkursu, która przynosi ze sobą międzynarodowe uznanie dla laureatów z Czech, Litwy, Polski oraz Włoch. Nagroda ta jest symbolem pamięci o Macieju Płażyńskim, wybitnym polityku i działaczu, który z niesłabnącą pasją poświęcił się sprawom Polski i Polaków na świecie.

  1. Zwycięzcy konkursu reprezentują Czechy, Litwę, Polskę oraz Włochy.
  2. Laureaci zostaną uhonorowani w czterech kategoriach, w tym za publikacje służące Polonii i za budowanie łączności między Polską a polskimi społecznościami za granicą.
  3. Uroczystość wręczenia nagród zaplanowano na 18 maja w Muzeum Emigracji.
  4. Nagrody to nie tylko prestiż, ale i wsparcie finansowe – laureaci otrzymają po 10 tysięcy złotych.

Inicjatywa Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, powołana przez Press Club Polska oraz prezydentów trójmiejskich miast wspólnie z marszałkiem województwa pomorskiego, ma na celu nie tylko uhonorowanie dziennikarzy i mediów. Jest także wyrazem głębokiego szacunku i pamięci o patronie nagrody, który swoją działalnością polityczną i społeczną zaznaczył niezatarte ślady w historii Polski. Maciej Płażyński, jako symbol opozycji antykomunistycznej i zaangażowania na rzecz Polonii, nadal inspiruje kolejne pokolenia.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się zarówno dziennikarze indywidualni, jak i całe redakcje. Maria Aleksandra Radożycka-Paoletti, dziennikarka biuletynu „Polonia Włoska”, została wyróżniona za artykuł o Wisławie Szymborskiej, pokazując jak poezja może łączyć kultury. Martin Ehl, dzięki swoim publikacjom w „Hospodářské nowiny” i „Visegrad Insight”, przybliża Polskę czytelnikom w Czechach. Rusłan Szoszyn, zaś, został doceniony za cykl tekstów o Andrzeju Poczobucie i Andżelice Borys, publikowanych w „Rzeczpospolitej”. Nagrodę dla redakcji otrzymała polska sekcja LRT, litewskiego nadawcy publicznego, za budowanie mostów między Polakami w Polsce a na Litwie.

Wręczenie nagród w Muzeum Emigracji będzie nie tylko okazją do świętowania sukcesów laureatów, ale także momentem refleksji nad rolą dziennikarstwa w kształtowaniu i utrzymywaniu więzi między Polakami na całym świecie. To przypomnienie, że słowo pisane ma moc łączenia ludzi, niezależnie od granic.

Według informacji z: Urząd Miasta w Gdyni

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwięta wielkanocne 2024: Jak będą funkcjonować poznańskie obiekty sportowe?
Następny artykułСтало відомо, під яким номером Україна виступатиме на «Євробаченні-2024»