„Lato jeszcze się nie rozpoczęło, tymczasem już doświadczamy anomalii temperatury, kryzysu wodnego, a w wyniku pożaru spłonęło 10% powierzchni Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zmiana klimatu ma miejsce tu i teraz, dotyka każdą i każdego z nas. Musimy przestać traktować ją jako zjawisko odległe i egzotyczne. Ogień, który miesiącami trawił lasy w Amazonii, Australii i Syberii, dotarł również do Polski” – piszą aktywiści i aktywiście z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w liście do MEN. Żądają wprowadzenia kompleksowej i ogólnodostępnej edukacji klimatycznej na wszystkich szczeblach kształcenia.
„Nasz szczególny niepokój wywołał opublikowany przez MEN materiał edukacyjny dotyczący efektu cieplarnianego, będący częścią programu dla klas VII i VIII szkoły podstawowej.” – czytamy dalej w liście. „We wspomnianej internetowej lekcji przedstawiane informacje zostały zmanipulowane i pozbawione kontekstu; w filmie, będącym kluczową częścią zajęć, po kolei wymieniane są wady i zalety globalnego ocieplenia. Pomija on jednak największe ze współczesnych zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, takie jak wzmożony kryzys uchodźców i uchodźczyń klimatycznych oraz masowe wymieranie gatunków. Opublikowany na stronie epodreczniki.pl materiał edukacyjny swoją treścią mylnie ukazuje ocieplenie klimatu jako zjawisko niosące niemal same pozytywne skutki dla naszej planety. Tym samym przyczynia się do szerzenia i utrwalania błędnych przekonań na temat kryzysu klimatycznego.”
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny dostarczył list do punktu podawczego przy siedzibie MEN w czwartek 7 maja z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności i zgodnie z wytycznymi obowiązującymi ze względu na pandemię COVID-19, przede wszystkim zachowując wymagany dystans. Wraz z informacją o liście, na platformie Avaaz została opublikowana petycja umożliwiająca wszystkim osobom popierającym postulaty ruchu podpisanie się pod apelem.
Młodzi do premiera: „Co jeszcze mus
i się stać, żeby zareagował Pan na kryzys, który rozgrywa się przed pańskimi oczami?”
– Rzetelna edukacja klimatyczna przygotuje nas do walki z kryzysem klimatycznym , nie tylko z jego skutkami, ale przede wszystkich z jego przyczynami. Bez wiedzy o zagrożeniach, jakie nasz gatunek stwarza dla Ziemi i bez poznania sposobów na zatrzymanie naszych destruktywnych działań, nie będziemy przygotowani na przeciwdziałanie katastrofie, którą spowodowaliśmy – mówi Johnny Dabrowski aktywista z MSK.
– Aktualnie nasze państwo nie edukuje nas w kwestii zmiany klimatu. Kryzys klimatyczny dotknie nas wszystkich. Musimy wiedzieć, jak możemy się do niego przygotować i jak możemy mu zapobiec – dodaje aktywistka Aniela Sawicka.
Pod listem podpisały się m.in. Greenpeace Polska, Instytut Psychologii, Uniwersytet SWPS, Fundacja WWF Polska i dziesiątki innych organizacji i ruchów.
Cała treść listu znajdziecie tu:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS