A A+ A++

Organizatorzy cotygodniowego biegu parkrun, który odbywał się wokół Małego Jezioraka, a którego organizacja została w ostatnich miesiącach zawieszona z uwagi na pandemię koronawirusa, przyszli do naszej redakcji z bardzo dobrą informacją.

Przypomnijmy – ostatnia edycja parkrunu odbyła się 7 marca tego roku, oczywiście w sobotę. To zresztą podstawa tego ogólnoświatowego wydarzenia sportowego: biegi na całym globie odbywają się właśnie w soboty, start każdego równo o godzinie 9.00. Trasa zawsze ma dystans pięciu kilometrów, co w Iławie idealnie składało się na dwie pętle znajdującego się w centrum miasta jeziora Mały Jeziorak.

Proszę sobie wyobrazić, że do tej pory w dokładnie 21. krajach do biegów parkrun zarejestrowało się — uwaga! — siedem milionów osób! Czy jest drugie takie wydarzenie sportowe przyciągające aż taką rzeszę ludzi czynnie uprawiających sport? Wątpliwe.
I ci wszyscy uczestnicy przez ostatnie siedem miesięcy czekali na wznowienie biegów. Właśnie tego dotyczy ta dobra informacja, która dotarła do nas od organizatorów iławskiego parkrunu.

W sobotę 17 października odbędzie się pierwszy po pandemicznej przerwie bieg! Początek o 9.00, rzecz jasna. Tego dnia parkrun zostanie „odmrożony” w całej Polsce. Trasę można przebiec, ale można również przetruchtać czy przejść (np. w formie nordic walking).

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi. W biegu będzie mogło wystartować 250 osób. Osiągnięcie takiej frekwencji oznaczałoby jednak pobicie rekordu iławskiego biegu, który wynosi 160 osób (ustanowiony na inauguracji, rok temu).

Jeśli chodzi o liczbę uczestników to Iława jest, co ciekawe, w pierwszej dziesiątce miejscowości w Polsce organizujących parkrun! A przecież biegi odbywają się w wielu przypadkach w miastach dużo większych i liczebniejszych w mieszkańców niż miasto nad Jeziorakiem (łącznie są 73. lokalizacje). Iława ze swoją średnią 103. uczestników jest w krajowej czołówce, a wpływ na to ma nie tylko usportowione społeczeństwo tego miasta, ale także mnóstwo gości-biegaczy z innych lokalizacji.

– Wznowienie spotkań parkrun będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie wielu uczestników, co w przypadku pozostawienia naszych spotkań w zawieszeniu oznaczać będzie utratę możliwości dostępu do aktywności fizycznej i wpływania na kondycję fizyczną i psychiczną – podkreślają organizatorzy.

– Ponadto, pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia okazały się w dużej mierze mieć negatywny wpływ na osoby mniej aktywne i borykające się z ograniczeniami fizycznymi i społecznymi, dla których parkrun był szczególnie istotnym elementem utrzymania poziomu zdrowia. Z tego punktu widzenia ważne jest zatem, aby wznowić spotkania parkrun, tak szybko jak tylko będzie to możliwe i bezpieczne – dodają.

zico
[email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKultura jest bliskim spotkaniem, choć zdarza się, że jest na wynos. Masterclass z Maestro: Ośrodek Kultury Górna
Następny artykułKwieciński: chcemy, by w sprowadzanym z zagranicy gazie było jak najwięcej naszego