A A+ A++

Starania o upamiętnienie ofiar byłego obozu Zgoda w Świętochłowicach trwają od dawna.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej w Świętochłowicach-Zgodzie istniał podobóz Auschwitz-Birkenau, a zaraz po przetoczeniu się frontu w tym samym miejscu zaczęto więzić osoby uznane przez nowe polskie władze za element niepewny politycznie. Osadzano tu głównie okolicznych Niemców i Ślązaków. Około 2 tys. spośród nich zmarło, głównie z powodu epidemii tyfusu. Winnych, w tym Salomona Morela, który był komendantem Zgody, nigdy nie ukarano.

Dopiero po upadku PRL-u pojawiła się szansa na upamiętnienie ofiar obozy w Zgodzie. W miejscu, w którym się znajdowały baraki więźniów, są obecnie ogródki działkowe, ale zachowała się dawna obozowa brama. Uratowana przed złodziejami i odnowiona jest symbolem tragedii z 1945 roku, ale wiele osób zabiega o postawienie pomnika. Zawiązał się społeczny komitet, włączyły się władze Świętochłowic, a prof. Andrzej Grzybowski przygotował projekt. Prac jednak nie rozpoczęto, bo w ostatnich miesiącach władze Świętochłowic zapowiedziały, że prócz pomnika powstanie również gmach upamiętniający historię tego miejsca. Inicjatorom budowy pomnika taka zmiana planów się nie podoba. Obawiają się, że władze Świętochłowic ze swych obietnic się nie wywiążą. Zwrócili uwagę, że na zorganizowane przez nich uroczystości żaden z przedstawicieli władz Świętochłowic nie przyjechał.

Strona internetowa dla upamiętnienia Zgody

Nie czekając na to, co zrobią urzędnicy, własną propozycję zgłosił ostatnio europoseł Łukasz Kohut. Chce stworzyć stronę internetową, na której zamieszczone mają być informacje o Zgodzie i innych tragicznych wydarzeniach na Górnym Śląsku w 1945 roku.

– Zaprosimy do współpracy naukowców. Chcemy mieć wsparcie merytoryczne, aby nikt nam nie zarzucił tworzenia nieprawdziwej historii. Na stronie internetowej będą też informacje o innych miejscach Tragedii Górnośląskiej – mówi Kohut, który ten swój pomysł nazywa wirtualnym pomnikiem Zgody.

Władze Świętochłowic: na Zgodzie pomnik ofiar dwóch totalitaryzmów

Tymczasem władze Świętochłowic zapewniają, że nie wycofują się z deklaracji w sprawie budowy pomnika na Zgodzie. Miałby on upamiętnić ofiary dwóch totalitaryzmów.

A czemu urzędników nie było na ostatnich uroczystościach? Patryk Kosela, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, wyjaśnia, że jego szef, prezydent Daniel Beger, odwiedził to miejsce kilka dni wcześniej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadoskór x Ten Preston R.I.P. – Tribute (Falcon1 & DJ Kebs) [Popkillery 2021]
Następny artykułMokro na Pikes Peak