A A+ A++

Rosyjskie władze walczą z wyludnianiem się Dalekiego Wschodu. Władimir Putin zapowiedział „bezprecedensowy zestaw ulg i zachęt” dla inwestorów na spornych wyspach Kurskich. Pod Władywostokiem ma też powstać nowe 300 tysięczne miasto.

Na forum gospodarczym we Władywostoku Władimir Putin przekonywał, że obciążenia podatkowe i jakość usług państwowych dla biznesu na Wyspach Kurylskich powinny być „konkurencyjne w sferze globalnej”.

Biznes zostałby zwolniony na 10 lat z wielu podatków, w tym od zysku i podatku gruntowego. Mógłby też płacić niższe stawki składek na ubezpieczenie. Na Wyspach Kurylskich działałyby też przepisy wolnego obszaru celnego.

Niektóre branże nie będą jednak mogły skorzystać z tych możliwości. Preferencje nie dotyczą np. branży wydobycia surowców energetycznych czy produkcji towarów objętych akcyzą. Putin tłumaczył, że te sfery działalności gospodarczej „i tak przynoszą wysoki dochód”. Podkreślił też, że z ulg będą korzystać firmy, które „realnie działają na wyspach”, a nie tylko się tam zarejestrują.

Przez ostatnie lata Rosja i Japonia wielokrotnie na szczeblu przywódców omawiały kwestię rozstrzygnięcia sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie, nazywane przez Tokio Terytoriami Północnymi. Nie udało się jednak osiągnąć postępu. Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które wojska sowieckie zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za „integralną część terytorium Japonii”. Z ich powodu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.

Dziś również dziennik Kommiersant poinformował o liście intencyjnym zapowiadającym wybudowanie w rosyjskim Kraju Nadmorskim, 30 km od Władywostoku nowego miasta liczącego 300 tysięcy mieszkańców. To część planów przekształcenia Władywostoku w aglomerację z 1 mln mieszkańców.

Stronami porozumienia są: ministerstwo rozwoju Dalekiego Wschodu, korporacja rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki, rząd Kraju Nadmorskiego, państwowy bank inwestycyjny WEB.RF i spółka ProGorod.

Nowe miasto ma powstać na terytorium specjalnej strefy inwestycyjnej Nadiożdinskaja pod Władywostokiem i zająć powierzchnię 1 mln km2.

– Lokalizacja sprzyja zabudowie: jest to 10 minut do lotniska, 40 minut – do centrum Władywostoku, 15 minut – do miasta Artiom – powiedział wiceminister ds. rozwoju Dalekiego Wschodu Gadżimagomied Gusejnow.

Jak dodał, nowe miasto ma na pierwszym etapie przyjąć 50 tysięcy mieszkańców. Przedstawiciele władz poinformowali w miniony wtorek, że nowe miasto może otrzymać nazwę Sputnik – czyli satelita.

Jak powiedział wiceszef WEB.RF Artiom Dowłatow, celem tych planów jest powstrzymanie odpływu ludności z regionów Dalekiego Wschodu Rosji. Nie brak jednak głosów, że trudno będzie sprowadzić do tego regionu nowych mieszkańców. Największą liczbę ludności Kraj Nadmorski liczył w 1992 roku – ponad 2,3 mln. W ciągu następnych 30 lat spadła ona o niemal 440 tysięcy.

W tym roku liczba ludności Rosji ma zmniejszyć się o 352 tys. osób

jb/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChaos inside a New Zealand supermarket after shoppers stabbed in 'terrorist attack'
Następny artykułWażne mecze Gryfa i Stolemu