A A+ A++

Odżywki dla sportowców, określane tez jako suplementy diety dla sportowców stanowią ogromną część rynku produktów spożywczych – szeroki wybór w sklepach stacjonarnych z odżywkami i suplementami dla kulturystów i sportowców oraz w sklepach internetowych to nie lada wyzwanie dla niektórych. Wyjaśniamy z jakimi rodzajami preparatów spotkasz się na rynku.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety definiowane są w treści Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Stanowią środki spożywcze, mogące być skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt fizjologiczny na organizm. Nie mogą one wykazywać wpływu leczniczego (zapobieganie lub leczenie chorób), muszą także być sprzedawane w formie umożliwiającej dawkowanie – ustawodawca nie zawęża jednak dostępnych form – mogą być to więc zarówno kapsułki, drażetki, tabletki, żele, płyny, proszki, batony, jak i inne formy.

Nadzór nad wprowadzanymi i sprzedawanymi suplementami diety sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny, a same produkty podlegają prawu żywnościowemu, w odróżnieniu do produktów leczniczych, podlegających pod Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Rodzaje odżywek i suplementów diety – nie tylko odżywki dla sportowców

Suplementy diety dzielą się na parę podstawowych grup. Poniżej przedstawimy ich ogólną charakterystykę oraz przykłady asortymentu mającego wspomagać organizm.

  1. Suplementy witaminowo-mineralne – szeroka grupa środków zawierających w swoim składzie witaminy, składniki mineralne, ich mieszanki, czasem wzbogacane dodatkowo w ekstrakty/wyciągi roślinne. Szeroki wybór środków witaminowo-mineralnych nie oznacza, że każdy z nas ich potrzebuje – zazwyczaj zdecydowanie bardziej trafionym wyborem jest sięganie po konkretne substancje (m.in. witaminę D), których przyjmowanie może przyczynić się do ograniczenie ryzyka niedoborów, co przynosi wymierne korzyści w poprawie stanu odżywienia / zdrowia i samopoczucia. Należy pamiętać, że dobrze zbilansowany jadłospis powinien pozwalać na spożycie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, a ich uzupełnianie dzięki wizytom w sklepie z odżywkami i suplementami powinno mieć miejsce dopiero w momencie niemożliwości uzyskania odpowiedniego spożycia wraz z dietą.
  2. Zastępniki posiłków / żywność dla osób aktywnych/osób o szczególnych potrzebach – odżywki węglowodanowo-białkowe, białkowo-węglowodanowe oraz wysokobiałkowe przekąski/odżywki/posiłki – pozwalają dostarczać dużych ilości energii/węglowodanów/białka w skoncentrowanej formie – przykładem są proteiny w proszku (odżywki białkowe – np. powder WPC). Środki z tej grupy często wzbogacane są w poszczególne aminokwasy (np. taurynę czy bcaa).
  3. Spalacze tłuszczu – środki mające za zadanie ułatwiaj utratę tkanki tłuszczowej, z ograniczeniem ubytków tkanki mięśniowej (masy mięśniowej) – często zawierają kofeinę i substancje wzmagajace termogenezę. Nieznacznie mogą przyspieszać metabolizm, jednocześnie mogą dołożyć “cegiełkę”, np. poprzez ograniczanie uczucia zmęczenia lub poprawę motywacji.
  4. Przedtreningówki – grupa oferująca szeroki wybór produktów mających zapewnić najwyższą jakość treningu i zadbać o odpowiednie odżywienie mięśni w czasie jego trwania. Często stosowane przez kulturystów i sportowców dyscyplin dynamicznych
  5. Suplementy diety dla sportowców, inaczej ergogeniczne – przez atletów stosowane mogą być także środki z innych grup, które również mogą wspierać rozwój czy regenerację mięśniową (lub innych układów organizmu) – odżywki ergogeniczne to jednak z definicji środki dedykowane poprawie wyników sportowych/formy sportowej i/lub regeneracji osoby aktywnej. Każdy dobry sklep z odżywkami oferuje sporo środków z tej grupy. Najlepiej udokumentowane środki stosowane w suplementacji ergogenicznej to:
  • kreatyna
  • kofeina
  • dwuwęglan sodu / wodorowęglan sodu
  • azotany / sok z buraka
  • glicerol / gliceryna
  • beta-alanina

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWTA w Rzymie: Ons Jabeur – Paula Badosa. Relacja i wynik na żywo
Następny artykułRenesans formy Kamińskiego