Po jakim czasie Twój dług ulegnie przedawnieniu?
Czas, w którym możesz domagać się spłaty należności, jest ograniczony czasowo. W polskim prawie podstawowym terminem jest 6 lat. Jednak ustawa wprowadza pewne wyjątki, np. dla roszczeń z tytułu kredytu czy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są to 3 lata. Istnieją także inne sytuacje, w przypadku których ten czas ulega jeszcze większemu skróceniu. Mowa m.in. o roszczeniach dotyczących opłat za jazdę bez ważnego biletu. Jednak dług nie przedawnia się dokładnie po 3 lub 6 latach od dnia wymagalności roszczenia, ale dopiero z końcem roku kalendarzowego. Na przykładzie: spłata miała nastąpić 30 czerwca 2022 roku, więc dla okresu wynoszącego 3 lata – datą przedawnienia będzie 31 grudnia 2025 roku.
Istotny jest termin określający rozpoczęcie biegu przedawnienia, czyli dzień, w którym wierzyciel nabywa prawo, by żądać uregulowania należności. Dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, to bardzo ważna informacja. Nie czekaj, aż dłużnik sam postanowi spłacić dług lub podjąć z Tobą rozmowy mające na celu wypracowanie porozumienia. Odzyskanie należności pozostaje w Twoim interesie. Dłużnik za jakiś czas będzie chroniony przepisami dotyczącymi przedawnienia długu – prawdopodobnie ma tę świadomość i chce przeczekać. Najgorszym, na co możesz zdecydować się w tej sytuacji, jest brak reakcji.
Nie wiesz co robić? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty!
Jaką rolę w tej sytuacji spełniają firmy windykacyjne i kancelarie prawne, do których możesz się zwrócić? Wykorzystają wszelkie dostępne narzędzia prawne, by odzyskać należność w terminie. Być może sam nie wiesz, jakie środki możesz podjąć w relacjach z dłużnikiem lub zwyczajnie nie masz na to czasu. W tym celu rozejrzyj się za firmą, która może Ci w tym pomóc. Często w tej sytuacji przedsiębiorcy obawiają się kosztów, które stoją za podjęciem współpracy z firmą windykacyjną lub kancelarią prawną. Co więcej, nie mają oni gwarancji, że dług uda się faktycznie odzyskać.
Naprzeciw potrzebom i problemom wierzycieli wychodzą kancelarie, które oferują bezpłatną analizę sprawy, po której uzyskujemy informację na temat szans powodzenia konkretnego postępowania i wszelkich możliwych kosztów. Wówczas decyzja należy wyłącznie do nas. Informację o bezpłatnej analizie w Gdańsku i innych polskich miastach znajdziemy m.in. na stronie internetowej Kancelarii Prawnej RPMS – https://rpms.pl/windykacja-gdansk/, gdzie znaleźć można również merytoryczne wskazówki.
Przepisy prawa dają wiele możliwości
Specjaliści doskonale wiedzą, że istnieje szereg sytuacji, w których bieg przedawnienia może zostać przerwany. Zatem nie oznacza to, że dłużnik przez 3 lub 6 lat pozostaje bezkarny. Jeśli jako wierzyciel zdecydujesz się np. na rozpoczęcie mediacji lub podjęcie jakiejkolwiek czynności przed sądem w celu dochodzenia roszczenia, przerwiesz bieg przedawnienia, a dokładnie rozpocznie się on od nowa. Przepisy prawa nie są więc skierowane przeciwko wierzycielom, ale w celu stworzenia pewnego porządku.
Ponadto dług przedawniony nie oznacza, że należność przestała istnieć. Jednak zakończył się czas, w którym mogłeś podejmować czynności mające na celu jego odzyskanie. Informacje o dłużniku możesz przekazać do biur informacji gospodarczej, skąd inni uzyskają dane na temat jego wypłacalności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS