Przedstawiciele 32 Kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z całej Polski spotkali się w Świdniku, by dzielić się doświadczeniem i zdobywać wiedzę na tematy związane z dotacjami. Ważnym punktem dzisiejszego dnia było również wręczenie odznaczeń. Jedno z nich odebrał burmistrz Waldemar Jakson.
– Jest nam niezmiernie miło gościć w Świdniku. Dziękujemy za tak wspaniałą współpracę z naszym kołem, a Pana, Panie Burmistrzu, chcielibyśmy uhonorować tytułem „Przyjaciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta”. Do tej pory wręczaliśmy tylko dyplom, od dzisiaj mamy też pamiątkową przypinkę. Pan Burmistrz jest więc pierwszą osobą, która ją otrzymuje – mówiła Małgorzata Sieńczyk z zarządu głównego Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Dodała: – Wszystkim tu obecnym życzę tak dobrych kontaktów z samorządem, jakie są w Świdniku.
– Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Czuję się zaszczycony. Fundament, na którym opiera się stowarzyszenie, jest mi bardzo bliski, bo również wyznaję zasady społecznej nauki chrześcijańskiej. Uważam, że Towarzystwo to świetna organizacja, działająca zgodnie z ideą pomocniczości. Śledziłem każdy etap jej ewolucji. Pamiętam poprzednich prezesów świdnickiego Koła, ich pracę. Natomiast ze Stanisławem Kubińcem, obecnym prezesem, współpracuję od początku i jest to bardzo dobra współpraca – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.
Podczas spotkania odznaczenia wręczono również członkom Towarzystw. Tytuł Honorowego Prezesa Koła Puławskiego otrzymała Jadwiga Podstawek, a Tytuł Honorowego Przewodniczącego Towarzystwa Bohdan Aniszczyk. Brązową odznakę Zasłużony dla Towarzystwa odebrał Bogdan Grubich.
Wymiana doświadczeń
Spotkania prezesów, księgowych i komisji rewizyjnych Kół TPBA, których w całym kraju jest 60, odbywają się co roku, za każdym razem w innym miejscu. W Świdniku zorganizowano je po raz pierwszy. Do naszego miasta przyjechały delegacje z województw, między innymi, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Lubelskiego, Podkarpackiego i Śląskiego.
– Naszym celem jest bliższe poznanie się, wymiana doświadczeń, by wspierać się i pomagać sobie wzajemnie, ale też dzielić się wiedzą – opowiada M. Sieńczyk. – Dzisiaj szkoliliśmy się w zakresie dotacji i ich rozliczania. Dotacje to bardzo ważny element naszej działalności, ponieważ Towarzystwo jest organizacją, która dostaje ich bardzo dużo, od sponsorów, gmin czy państwa. Świdnickie Koło prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz kuchnię, więc chcieliśmy przy okazji zobaczyć, jakie rozwiązania zostały wprowadzone w tych miejscach i jak funkcjonują. Wiemy, że wykorzystują, na przykład, fotowoltaikę i pompę ciepła. Inne Koła mogą się inspirować.
Dzisiaj uczestnicy szkolenia zwiedzą jeszcze Skansen Wsi Lubelskiej oraz Stare Miasto w Lublinie, a jutro odbędą wizytę studyjną w świdnickim schronisku i jadłodajni.
– Cieszymy się, że możemy gościć tylu przedstawicieli Kół – mówi Stanisław Kubiniec. – Te spotkania są bardzo ważne, ponieważ cały czas zmienia się ustawa o stowarzyszeniach, co wymaga uaktualnienia wiedzy, wymiany informacji i doświadczeń. Można, na przykład, skorzystać ze sprawdzonych już pomysłów innych Kół.
aw
Last modified: 13 października, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS