W przeddzień Dnia Solidarności i Wolności, obchodzonego co roku na pamiątkę porozumień sierpniowych, w Galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Osiem osób związanych z wydarzeniami Świdnickiego Lipca i propagowaniem tej historii uhonorowano replikami Krzyża Przyrzeczenia.
– Spotykamy się w przeddzień święta państwowego – Dnia Wolności i Solidarności, które przypada na 31 sierpnia, w rocznicę porozumień gdańskich. Wiemy jednak, że wydarzenia 1980 roku rozpoczęły się lipcowym strajkiem w Świdniku. W ramach tych obchodów chcemy przypomnieć osoby z tamtych czasów – przywitał zgromadzonych gości Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.
Krzyż Przyrzeczenia to dla świdniczan ważny symbol. 26 listopada 1983 roku w kościele Ojców Kapucynów na Poczekajce w Lublinie odbyła się niezwykła uroczystość. Około 100 związkowców ze Świdnika, w obecności krzyża i sztandaru związkowego, złożyło uroczyste przyrzeczenie na wierność ideałom „Solidarności”. Ślubowali dochować wszystkich tajemnic organizacji, aktywnie uczestniczyć w pracach podziemnych i wyrzekli się stosowania przemocy w walce o przywrócenie legalności związku. Każdy z nich otrzymał na pamiątkę krzyż ze znakiem zwycięstwa „V”, a z drugiej strony napisem „Czuwam”.
Dziś replikę tego odznaczenia odebrali: Jan Pietrzak, w imieniu Janusza Rożka – wnuk Rafał Kondracki, ks. Antoni Domański, ks. Eugeniusz Kościółko, ks. Andrzej Kniaź, Jan Mazur, Anna Konopka, Włodzimierz Olejarz i Małgorzata Celegrat. Krzyże bohaterom spotkania wręczyli: Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, Andrzej Kuchta, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” oraz działacz podziemnych struktur „Solidarności” Kazimierz Bachanek.
– Jestem reprezentantem młodszego pokolenia, aczkolwiek o „Solidarności”, waszej walce o wolność pamiętamy i będziemy zawsze pamiętać. Bez was świat byłby zupełnie inny. Z wieloma zebranymi tu dziś osobami współpracuję już od kilku lat. To, co wam przyświeca, to myśl, by być, nie mieć. Nie pieniądze i konsumpcjonizm, a działanie na rzecz naszej społeczności. Tak, jak robicie to dziś, tak wiem, że robiliście to wtedy. My jako młodzież będziemy pamiętać o tradycji świdnickiej „Solidarności” i nieść ją dalej – powiedział Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
– Potrzeba było wiele odwagi, żeby w tamtych czasach przeciwstawić się systemowi totalitarnemu. Żeby z nim walczyć i upomnieć się o prawa człowieka, o prawa pracownika. Gratuluję wam tej odwagi. Nie tylko odznaczonym, ale też tym wszystkim, którzy są na sali i działali w tamtych czasach. Wasza obecność potwierdza, że zachowaliście się wtedy tak, jak trzeba. Gratuluję postawy i tego, co zrobiliście dla Polski – dodał Andrzej Kuchta, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”.
Podczas spotkania głos zabrali także starosta Łukasz Reszka, ks. Eugeniusz Kościółko oraz Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego „NSZZ Solidarność”, który podziękował odznaczonym i członkom „Solidarności”: – To dzięki waszej postawie i potrzebie wolności mogliśmy o nią walczyć. Dziś ją mamy, istotnym jest jednak, byśmy umieli ją dobrze zagospodarować.
W uroczystości wzięli także udział Jerzy Irsak, zastępca burmistrza, miejscy radni, członkowie świdnickiej „Solidarności” oraz duchowni. Wydarzenie swoim występem uświetnił Jan Pietrzak, który po krótkich podziękowaniach za przyznanie mu odznaczenia zaśpiewał utwory: „Niech żyje Polska”, „Bądź wierny” oraz „Żeby Polska”.
Last modified: 30 sierpnia, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS