A A+ A++

Data dodania: 2020-08-20 (11:45) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsza sesja wniosła na rynki walutowe wiele emocji. Nie do końca było to zaskoczeniem, ponieważ planowana publikacja minutes z posiedzenia FOMC rozbudziła czujność inwestorów, którzy wyczekiwali w niej przede wszystkim wskazówek na temat prowadzonej przez Fed polityki monetarnej w najbliższych miesiącach.

Przede wszystkim, oczekiwano, że Fed poda nowe, konkretne wytyczne dotyczące swojej strategii w zakresie inflacji i rentowności papierów skarbowych USA, tymczasem żadne konkretne plany nie zostały przedstawione. Zamiast tego, Fed zaledwie podał liczbę członków FOMC, którzy opowiadali się za rewizją strategii w jakimś momencie w przyszłości – jednak bez podawania szczegółowej daty.
Brak jakichkolwiek istotnych, sprecyzowanych informacji na temat dalszych działań Fed został potraktowany przez inwestorów jako pretekst do rewizji swoich założeń dotyczących wartości dolara.
Amerykańska waluta w ostatnich tygodniach dotkliwie traciła na wartości, a indeks dolara spadł do najniższych poziomów od ponad dwóch lat. Jednak w obliczu braku konkretnych planów dalszego luzowania polityki monetarnej w USA, inwestorzy ocenili, że wyprzedanemu rynkowi dolara należy się korekta.

Wczoraj indeks dolara zanotował największą od czerwca dzienną zwyżkę, a dzisiaj strona popytowa pozostaje silna. FUSD w rezultacie znalazł się z powrotem powyżej poziomu 93 pkt.

OKIEM ANALITYKA – Odwrócenie sił na rynku dolara, ale na jak długo?

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskiego dolara odwróciła nastroje inwestorów o 180 stopni. Na razie jednak ruch wzrostowy powinien być traktowany jako korekta w dłuższym trendzie spadkowym.
O możliwości pojawienia się wzrostowego akcentu na rynku dolara świadczyło techniczne wyprzedanie rynku, o którym wspominałam w raporcie z wczorajszego poranka. Krótkoterminowo taki stan może się utrzymać, ale w dłuższej perspektywie pojawienie się fundamentów, które trwale wsparłyby dolara, jest mało prawdopodobne.

Wynika to przede wszystkim z dużego prawdopodobieństwa prowadzenia dalszej, ultraluźnej polityki monetarnej przez Fed. Mimo że wczoraj nie pojawiły się konkretne informacje na ten temat, to w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, jakiekolwiek działania zmierzające ku podnoszeniu stóp procentowych wydają się bardzo odległe.

Nie zmienia to faktu, że „oczyszczająca” korekta wzrostowa na rynku amerykańskiego dolara miała uzasadnienie. W poprzednim tygodniu liczba krótkich pozycji na rynku USD wśród inwestorów instytucjonalnych była największa od 2011 roku, natomiast liczba długich pozycji na euro była rekordowa.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegenda o Żagannie w rozszerzonej rzeczywistości
Następny artykułLewacka poprawność vs. odwet Trumpa. Akcje firmy lecą w dół