A A+ A++

Światło dzienne ujrzały informacje dotyczące odwołania i błyskawicznego przywrócenia na stanowisko Wiesława Ciężkowskiego, wiceprezydenta Chorzowa, co zostało udokumentowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jak informują zainteresowani sprawą mieszkańcy, nie jest to pierwszy raz, gdy taka sytuacja ma miejsce. 

Tajemnicze odwołanie i powołanie

Wiesław Ciężkowski, jeden z wiceprezydentów Chorzowa, został odwołany ze stanowiska z dniem 29 lipca tego roku. Z odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej mieszkańcy dowiedzieli się, że w związku z przejściem na emeryturę, Ciężkowski otrzymał 75 586 złotych z tytułu odprawy. Co ciekawe, ponownie powołano go na te same stanowisko nieco ponad tydzień później, 7 sierpnia. Wszystko zatem wskazuje na to, że wiceprezydent pobiera zarówno emeryturę, jak i wynagrodzenie z tytułu pełnionego stanowiska.

To nie pierwszy raz

Zaniepokojeni sytuacją mieszkańcy informują, iż nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w chorzowskim Urzędzie Miasta. Przypominają, że podobne zdarzenie miało miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku i dotyczyło  wiceprezydent Marioli Roleder.

–  Jest to działanie celowe, które prawdopodobnie narusza zasady dyscypliny finansów publicznych  oraz w odczuciu mieszkańców jest po prostu niemoralne i źle wpływa na wizerunek miasta – komentują mieszkańcy. 

Wyjaśnienia urzędu

Postanowiliśmy zwrócić się do Urzędu Miasta z prośbą o ustosunkowanie się do sytuacji, która wzbudziła w mieszkańcach tak wiele emocji. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łukasz Adamczyk, powodem odwołania Wiesława Ciężkowskiego ze stanowiska wiceprezydenta była jego wola przejścia na emeryturę. 

-W związku z tym, że pan Wiesław Ciężkowski nadzoruje kluczowe obszary w tym edukację i politykę społeczną, dla zachowania ciągłości procesów, biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie pana Ciężkowskiego, Prezydent Miasta poprosił o ponowne objęcie funkcji zastępcy Prezydenta i kontynuowanie pracy do końca tej kadencji samorządu. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powołanie zastępcy należy do wyłącznej kompetencji Prezydenta. Nie musi on uzasadniać swojego wyboru ani konsultować się w tej sprawie z radą gminy. Prezydent nie musi też organizować konkursu celem obsadzenia tego stanowiska – wyjaśnia rzecznik.

Nie wspomina jednak o kwestii zarobków z tytułu pracy i pobierania emerytury przez wiceprezydenta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaja Sablewska mówi o życiu po 40. Przy okazji zdradziła ważną rzecz
Następny artykułStabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie